Boris Pistorius német védelmi miniszter szerint a Balti-tenger alatt húzódó, NATO-tagállamokat összekötő két internetkábel megszakadása összehangolt szabotázsakciónak tűnik.
Az infrastruktúra-üzemeltetők vasárnap és hétfőn jelentették két különálló vezeték megszakadását. Az elmúlt egy évben több hasonló incidens történt a térségben. Az egyik ilyen esetben Finnország és Észtország azonnal Oroszországra mutogatott - csak később derült ki, hogy egy kínai teherhajó horgonya okozta a problémát.
Pistorius kedden Brüsszelben, egy uniós miniszteri találkozó alkalmával újságíróknak nyilatkozva utalt a legutóbbi incidensekre: "Senki sem hiszi, hogy ezek a kábelek véletlenül szakadtak el".
Pistorius szerint "ezt szem előtt tartva ki kell jelentenünk - nem tudva, hogy pontosan ki áll mögötte -, hogy hibrid" támadásról beszélünk. A német védelmi miniszter hozzátette, hogy "egyértelmű jele van annak, hogy itt valami történik".
Annalena Baerbock német külügyminiszter finn kollégájával, Elina Valtönennel együtt kijelentette, hogy "az, hogy egy ilyen incidens azonnal felveti a szándékos károkozás gyanúját, sokat elmond korunk instabilitásáról".
A finn állami tulajdonú Cinia adatszolgáltató hétfő este jelentette a C-Lion1 törését. A vonal mintegy 1173 kilométer hosszú, és a finn fővárost, Helsinkit köti össze a németországi Rostockkal. Az infrastruktúra-üzemeltető szerint a sérült szakasz svéd vizeken található, távol a térség fő tengeri útvonalaitól. A Cinia egyik szóvivője újságíróknak azt nyilatkozta: "jelenleg nincs lehetőség arra, hogy felmérjük a kábelszakadás okát".
A C-Lion1 a már megszűnt orosz Északi Áramlat gázvezeték közelében fut, amelyet 2022 szeptemberében több víz alatti robbanás miatt állítottak le. Míg a nyugati média azt állította, hogy egy csoport ukrán desperádor követte el a szabotázscselekményt, addig orosz tisztviselők, köztük Vlagyimir Putyin elnök, az Egyesült Államokra mutogattak.
Vasárnap egy másik víz alatti kábel - a BCS East-West-Interlink, amely Litvániát köti össze Svédországgal - szintén súlyos károkat szenvedett. Az okot nem sikerült azonosítani.
Múlt hétfőn Nyikolaj Patrusev, aki korábban az orosz Biztonsági Tanácsot vezette, jelenleg pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadója, azt állította, hogy az USA és az Egyesült Királyság támadásokat fontolgat "infrastrukturális létesítmények, köztük tenger alatti optikai kábelek" ellen.