Az északi sarkkörön túl folyó olajkitermelések azért jelentenek különlegesen nagy veszélyt a környezetre, mert a nagy hidegben a szokottnál is nehezebb a szivárgások során vízbe kerülő olaj eltávolítása. Alacsony hőmérsékleten ugyanis a paraffin kristályosodásnak indul, és nehéz, ragacsos masszát képez, amivel a hagyományos tisztító technológiák nem tudnak mit kezdeni.
Korábban a vegyészek a szennyezett víz felmelegítésével megpróbálták lebontani ezeket a molekulákat, majd centrifugálással választották el őket a víztől. Az Imperial College London kutatói most merőben másfajta eljárást dolgoztak ki: nanomérnöki eljárással továbbfejlesztett szivaccsal kötik meg az szennyeződést. Így nincs szükség semmilyen melegítésre, közvetlenül tudják kezelni a problémát.
A tudósok tanulmányozták a ragadós olaj molekulaszerkezetét, majd nanoeljárással ehhez hasonló bevonattal látták el a szivacsot, amely a kezelés után elképesztő hatékonysággal tudott megkötni mindenféle olajos trutymót. A tesztekben 5 fokos vízben próbálták ki a technológiát, és a nanobevonatos szivacs három óra alatt felszívta a vízbe kevert nyersolaj 99 százalékát tökéletesen. Ráadásul miután eltávolították belőle a szennyeződést, újra fel lehetet használni - mint kiderült, ugyanaz a szivacsot akár tízszer egymás után is harcba küldhető az olajszennyeződések ellen.