Egy globális kutatócsoport mintegy 90 millió becsapódási krátert fedezett fel a Marson egy gépi tanulási algoritmus segítségével a déli félteke egyik leggyorsabb szuperszámítógépén, a nyugat-ausztráliai Perthben található Pawsey Szuperszámítógépes Kutatóközpontban - olvasható a Nature beszámolójában.
Az erről szóló térképet a Szaharában 2011-ben felfedezett Black Beauty meteorit eredetét kutató tudósok készítették. A Black Beauty-t alkotó marsi kőzet a tanulmány szerint nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt keletkezett, amikor a Föld és a Mars kérge még csak kialakulóban volt.
A kutatók végül pontosan meghatározták a becsapódás területét, miután az algoritmus segítségével kizártak néhány lehetséges eredményt. A 10 kilométer széles Karratha-kráter a kutatók szerint egy jövőbeli Mars-küldetés fókuszpontjaként szolgálhat.
A felfedezés alapjául szolgáló technikát a Merkúr és a Hold felszínén található több milliárd becsapódási kráter lokalizálására, valamint más marsi meteoritok eredetének meghatározására is fel fogják használni. A Földön eddig több mint 300 marsi meteoritot fedeztek fel.
A kráter a Karratha nevet kapta a kutatóktól, egy nyugat-ausztráliai város tiszteletére, ahol a bolygó legrégebbi kőzeteit találjuk. A kutatócsoport azt szeretné, ha a NASA a Karratha-kráter környékét a jövőbeni Marsra szállás lehetséges helyszíneként kiemelt prioritásként kezelné. A csapat több Mars-küldetésből származó több ezer nagy felbontású bolygóképet elemzett, hogy azonosítsa a marsi kőzetek eredetét - írja a Tech Times.