A kínai shenzeni bíróság letöltendő börtönbüntetésre ítélt 11 személyt, akik a Microsoft sajtóközleménye szerint "a világ legnagyobb szoftverhamisító hálózatát" üzemeltették egészen 2007 júliusáig, amikor a kínai biztonsági szolgálat és az FBI közreműködésével a helyi hatóságok letartóztatták őket. Az elítélt kalózkereskedők a vádirat szerint öt kontinens 36 országában árulták szoftvereiket az interneten keresztül, így az általuk hamísított termékek az Egyesült Államokba, Kanadába, Németországba és Izraelbe is eljutottak. Összesen - a sajtóközlemény szerint - 2 milliárd dollárral megkárosítva a redmondi céget, amelynek 19 szoftvere esett áldozatul 11 nyelven.
Ráadásul a megtévesztésig hasonló kalózmásolatokat maguk készítették és terjesztették, így példátlanul súlyos ítéletet szabott ki rájuk az illetékes bíróság. A főkolomposoknak 6,5 évet, a másodhegedűsöknek 1,5 évet kell börtönben tölteniük. Ilyen bűntettért Kínában még soha senki nem kapott hasonlóan súlyos bírságot.
"Az utóbbi időben a kínai kormányzat lépéseinek köszönhetően láthatóan javult a szellemi tulajdonjogok védelme a térségben" - mondta Fengming Liu, a Microsoft kínai kirendeltségének alelnöke az ítélet kihirdetése után. Az országban ennek ellenére azonban még mindig rendkívül magas a hamisított szoftverek aránya. Kínában a becslések szerint a 200 millió számítógép-használónak a többsége illegális szoftverrel telepített számítógépet használ. Ezen okból a Microsoft korábban árleszállítási akciót indított: a nem vállalati ügyfeleknek a korábbi 700 jüan (16 850 forint) helyett 200 jüanért kínálják az Office-csomagot, miközben a másolt változat már 10 jüanért (körülbelül 300 forint) is elérhető.