Nagyiknak és lustáknak
Csontos Péter
A digitális kamerának majdnem csak előnye van, a hagyományos fényképezőgépekkel összehasonlítva. Profi fotósok esetében kicsit árnyaltabb ez a kép, de már köztük is nagyon kevés akad, aki nem hódolt be az új "messiásnak". Egy probléma azonban akad: az amatőr felhasználó képei általában merevlemezen, memóriakártyán vagy CD-re írva végzik, hiszen feledékenységből, lustaságból, megannyi egyéb indokból szinte sosem nyomtatjuk ki felvételeinket.
Ezen a problémán segít a digitális képkeret - amolyan mesebeli lány módjára, aki fel is öltözött, meg nem is. Beépített memóriájába több száz képet is feltölthetünk, és a váltások közötti időtartam megadásával a nekünk tetsző tempóval köszönnek vissza fotóink. A szerkezet ideális ajándék lehet idősebb, számítástechnikában kevéssé jártas rokonainknak, akik nem tudnak internetes képtárakat böngészni, levelekhez csatolt fotókat nézegetni, azonban egy hozzáértő által beállított, frissített portfóliót bizonyára szívesen látnának otthonukban. Ára körülbelül 25 ezer forint.
Pincérvakító techi dugóhúzó
Dervenkár István
Magyar ember zsebéből két dolog nem hiányozhat: a bicska és a dugóhúzó. Karácsony előtt érdemes ezt észben tartani, ha éppen nem tudjuk, milyen ajándékot vásároljunk üzleti partnereinknek, barátainknak, férjünknek és szeretőnknek.
Bicskánk általában már van, tehát marad a második lehetőség. Csakhogy a mai szofisztikáltabb borfogyasztáshoz szofisztikált eszközök is kellenek. Például a kulturált ivászatnál közel sem mindegy, hogy 8, 10, 16, esetleg 18 şC-on döntjük a gallér mögé a fehéret-vöröset-habzót (akár ebben a sorrendben is). Az igény nyomán rettenetesen mély piaci rés is támadt, amit szörnyű gyorsasággal temetett be a New York-i Hammacher Schlemmer & Company, amikor piacra dobta a VinTemp nevű, infravörös hőmérővel ellátott palackbontó kézi készüléket.
Ez egy igazi csajozós dugóhúzó: lehet vele varázsolni, a palack felnyitása előtt megmondhatjuk, milyen hőmérsékletű a bor, és ha ügyesek vagyunk, a pincér-sommelier-alázásnak is fontos eszköze lehet (hivatásos éttermi kötözködőknek nélkülözhetetlen), ha nem az ideális hőfokra hűtött borral akarják rongálni a májunkat. Akinek kihagyna az emlékezete, hogy melyik italt milyen hőfokon kell kérni, puskázhat a dugóhúzó nyeléről, amelyen minden fontos alapadatot, azaz a fehérborok, vörösborok és champagne-ok optimális fogyasztási hőfokát feltüntették. A spéci eszköz megrendelhető a Hammacher Schlemmer oldalán, ára akciósan potom 99,95 dollár, tehát most érdemes bevásárolni belőle - akár többet is -, mert egyébként 129,95 dollárt kérnek érte, de élettartam-garanciát adnak rá!
Otthoni használathoz kiegészíthetjük a The Sharper Image oldalán megvásárolható Wine Vac fantázianevű vákuumos palackzáróval (mindössze 39,95 dollár), melyen digitális kijelző mutatja - választhatóan Celsiusokban vagy Fahrenheitekben - a palack hőmérsékletét. Így folyamatosan nyomon követhetjük, hogy a még benne lötyögő maradék alkalmas-e fogyasztásra -, ha valakin kifogna egy (vagy a sokadik) palack. A termékhez természetesen részletes Product Manualt is mellékelnek.
Homo Ludens ITensis
Samu József
Nem lőhetünk mellé, ha sci-fi megszállott családtagunkat a Csillagok Háborúja egyik legnépszerűbb szereplőjével lepjük meg az ünnepekre! A nagyjából 40 centis robot jön-megy, szóbeli parancsokra reagál - például látványosan nem szereti, ha Darth Vadert emlegetik neki -, képes felszolgálni egy doboz sört, mókásan villogtatja a lámpáit, és csóválja a fejét. Infravörös érzékelőjének segítségével képes fogócskát is játszani, visszajátszik hangfelvételeket a Star Wars filmekből - például Leia hercegnő híres "Segítsen Obi-Van Kenobi!" jelenetét -, szóval, mindent tud, ami az egyébként normális felnőttekből ismét gyereket csinál. Magyarországi beszerzési forrásról sajnos nem tudunk, de az eBay-en megtalálható - csak a postázás ne lenne pokoli drága! Persze nem utolsó szempont, hogyha egyszer megvesszük valakinek, az bizonyosan örül majd minden ajándékozáskor az új elemeknek.
Ha ismerősünknek kettőnél több agysejtet adott a teremtő, uram bocsá' érdekli a történelem, akkor valószínűleg nagyra fogja értékelni a minden stratégiai játékok atyjának, Sid Meiernek legutolsó gyöngyszemét, a Civilization IV-et. Persze nehéz megjósolni, hogy egy fordulókra osztott stratégiai játéknak örül-e majd valaki, rákérdezni pedig megöli az ajándékozást, de ha az illető szeret sakkozni, akkor az jó támpont lehet. A mindkét létező kiegészítővel felturbózott gyűjteményes kiadás mindössze 6990 forint a kedvenc online üzletünkben. Annak fényében, hogy mi a három darabért egyenként fizettünk nagyjából ennyit, az ajánlat igazi Sonderangebot. Ha az ajándékozott közvetlen családtag, és szeretnénk ünnepnapokon vagy hétvégéken máshol is látni, mint a számítógép előtt ülve, akkor a Civilization IV erősen ellenjavalt! Mi szóltunk...
Hölgyválasz
Szabó-Kállay Anna
A feltűnést kedvelő hölgyismerőseinket boldoggá tehetjük egy Swarovski-kristályokkal kirakott USB-kulccsal, amely akár medálként is hordható. A Philips Active Crystals kollekciója négyféle változatot kínál, kettő lakat és kettő szív formájút; mindnek 1 gigabájtos a memóriája, és jelszóval is védhető. Természetesen csak olyasvalakit célszerű ezekkel megajándékozni, akit nagyon szeretünk, mivel áruk 100 és 200 dollár között mozog.
Az üzleti felhasználásra készült mobiltelefonok közül az idei karácsonyra az E51-et ajánlom, ár-érték arányban ez nyújtja a legjobbat. Kártyafüggetlenül 80 ezer forint körül kapható, ezért cserébe 3,6 megabit/másodperces HSDPA-t, WLAN-t, 2.0-s USB és Bluetooth kapcsolatot, illetve egy 2 megapixeles kamerát kapunk. Windows Live- és egy újratervezett e-mail kliens is található az eszközben. Memóriája 130 megabájt, microSD-kártyával bővíthető.
Ajándék technomágusoknak
Tököli Gábor
A steampunk a 80-90-es években született irányzat, mely a viktoriánus korszak, a (gőz)gépek hőskora iránti nosztalgiából táplálkozik. Azóta az élet minden területén, például az öltözködésben is megjelent, sőt egyesek öntudatlanul válnak a stílus követőivé - gondoljunk csak a nappali és hálószobákban festmény helyett falra akasztott plazmatévére. A steampunk formatervezés legismertebb képviselője a Datamancer művésznéven futó Rich Nagy már számtalan egyedi szerkezetet készített, közülük a világhálón az egyik steampunk laptop, egy lapolvasó, valamint a Nagy Magical-Movable-Type Pixello-Dynamotronic Computational Engine elnevezésű, meglehetősen rendhagyó számítógép vált közismertté. A funkcionalitásukat tekintve teljes értékű PC-k és perifériák természetesen nem analóg vagy gőzhajtású eszközök, a lényeg azonban a külső, melynek alapján akár ez is elképzelhető lenne. A datamancer.net oldalon jelenleg gyönyörű steampunk billentyűzetek közül válogathatunk 800-1000 dollár körüli áron.
Ez persze nem olcsó mulatság, különösen, ha nem lehetünk biztosak az ajándék sikerében. Műszaki pályára tévedt ismerősünknek természetesen sokkal olcsóbb, 17 dolláros meglepetést is rendelhetünk; ilyen például az az evőeszközkészlet, amelyet a northerntool.com oldalon találhatunk. A kés, villa és a kanál csőkulcsnak, fogónak és csavarkulcsnak is használható - vagy annak sem, ha úgy tetszik. A szerszámot szorongató, felemelt ököl a steampunk világ egyik jelképe, amely a gépek feletti uralmat szimbolizálja, így alig 3000 forintért megalapozhatjuk a későbbi gyűjteményt. A rozsdamentes acélból készült eszközök ebéd közben is erősítik a tulajdonos professzionalitásáról kialakult összképet, a vajazókés pedig több felhasználó egybehangzó véleménye szerint kiválóan alkalmas csavarhúzónak.
Bújjunk Jack Bauer bőrébe!
Barabás Balázs
Valóságos kincsesbánya a sorozatrajongók számára az eBay-en található VIP Fan webáruház (címe: http://stores.ebay.com/VIP-AUCTIONS). A lényege az, hogy a különböző televíziós sorozatok (A szökés, NYPD Blue stb. - a Lost nincs közöttük) szereplői által hordott ruhadarabokra, kiegészítőkre lehet licitálni. Így például a 24 sorozatból megvehetjük Palmer elnök ingét, Kim Bauer blúzát, CTU-belépőt, Martha Logan fülbevalóját, Tony Almeida pólóját, Nina Myers (a forgatás során elszakadt) dzsekijét, sőt ha figyelemmel követjük a hetente (!) frissített kínálatot, maga Jack Bauer nadrágját vagy ingét is megnyerhetjük. Igaz, utóbbi darabok eléggé borsos áron, általában 200-300 dolláron kelnek el (ehhez még hozzájön kb. 60 dollár postázási díj, DHL-lel küldik), viszont a siker garantált, és nem utolsósorban a tárgyak nagy része márkás. A leírásban a méretet is megadják (vigyázzunk arra, hogy az amerikai M méret itthon kb. L-nek felel meg) és mindegyikhez jár eredetiség-igazolás is. A szállítás nem több néhány napnál.