Hirdetés
. Hirdetés

Rekorddöntő rendszer szolgálja ki az olimpiát

|

Már csak két hét van a londoni olimpia megnyitójáig. A 2012-es nyári játékok nemcsak a sportpályákon hozhatnak rekordokat, hanem a versenyekre irányuló érdeklődést tekintve is, amelyet egy elképesztő méretű informatikai rendszer szolgál ki.

Hirdetés

Az idei XXX. Nyári Olimpiai Játékok talán kevésbé lesznek a külsőségekben olyan monumentálisak, mint legutóbb Pekingben, de a versenyekre összpontosuló figyelem a várakozások szerint minden korábbit meghalad, s az elmúlt négy év technikai fejlődése miatt a sportszerető közönség nagykanállal fogyaszthatja az olimpiai információkat. Az olimpiai szervezőbizottság (LOCOG) általános informatikai partnere az Atos megoldásszállító multi, amely már Pekingben is gondoskodott a zavartalan információáramlásról. Londonban, illetve a versenyeknek helyet adó többi brit városban összesen 94 helyszín adatforgalmát kell összehangolniuk, ahol 10500 sportolót és 21 ezer médiamunkást kell kiszolgálni. És persze a rendezőket is.

Az Atos szakértőinek becslése szerint 30 százalékkal több eredményadatot kell továbbítaniuk, mint Pekingben, a média növekvő érdeklődése miatt. Várhatóan 8,5 milliárd PC-t, okostelefont és tabletet fognak az internetre kapcsolni a felhasználók a londoni játékok 26 olimpiai és 5 paralimpiai sportjával kapcsolatos információk után kutatva.

A legfontosabb az információs éhség kielégítéséhez, hogy a kommentátorok információs rendszere (CIS) zavartalanul működjön. Az eredmények valós időben jelennek meg az újságírók érintőképernyős monitorain, mindössze 300 ms alatt, azaz előbb, mint a kommentátorok meghallanák a helyszínen a tömeg felzúdulását. Továbbá az olimpiai információszolgáltatás történetében először nemcsak a helyszínen, hanem a világ bármely pontján hozzáférhetnek az információkhoz az újságírók, ami lehetővé teszi, hogy kisebb létszámú helyszíni tudósítócsapatokkal is hatékonyan dolgozhassanak a médiumok.

Akkreditációs rendszer
Az elektronikus beléptető rendszert teljes egészében integrálták az akkreditációssal, s így lehetővé vált, hogy mindenki csak a jogosultágának megfelelő helyre léphessen be, s annak megfelelő információkat érjen el az adatközlő rendszerben.



Az akkreditációs rendszer felel az összes részt vevő sortoló adatainak pontos regisztrálásáért, akik az olimpián és a paralimpián összesen 14 700-an lesznek. Egyúttal a ez látja el őket olyan igazolványokkal, amelyek lehetővé teszik, hogy bárhová zavartalanul eljussanak, s csak az edzésekre és a versenyre koncentrálhassanak. Az akkreditációs rendszer kezeli a többi résztvevő adatait is, gondoskodik a regisztrációjukról, kiosztja a belépési jogosultságokat és szétosztja az információeléréshez szükséges jogosultságokat több mint 200 ezer ember számára.

Minden sportoló használhatja a saját eszközét, amellyel fel is tud kapcsolódni az olimpiai információs rendszerbe, s így megszervezheti személyes időbeosztását, követheti az eredményeket és a tréningterveket. Az Atos myInfo+ alkalmazása gondoskodik róla, hogy az eszközök biztonságosan kapcsolódjanak a hálózathoz, és a megfelelő információt, a megfelelő időben és megfelelő formában lehessen elérni.

TOC
A rendszer üzemelését a technológiai műveletek központjából (TOC) felügyelik. Összesen 450 szakember 180 pozícióban a nap 24 órájában őrködik a zavartalan üzemmenet felett, gondoskodik az IT-biztonságról, a telekommunikáció zavartalanságáról, az energiaellátásról és az eredményközlő hálózat működéséről. Az olimpia belső informatikai rendszerét 180 szerver, mintegy 1200 PC és laptop, 190 hálózati és biztonsági eszköz, illetve több mint 400 nyomtató és másoló alkotja. A vezeték nélküli technológia lehetővé teszi, hogy kevesebb PC-t kelljen használni, mint korábban, mert a BYOD-megoldások révén a jogosultak saját eszközeikkel is beléphetnek az olimpiai hálózatba. Az információszolgáltatást úgy szervezték meg, hogy a lehető legkevesebb papírt kelljen felhasználni.

A LOCOG felkészült, hogy az adatokat pontosan és a legkülönfélébb kommunikációs csatornák számára megfelelően szolgáltassa, például a helyszíni eredményjelzőknek, a tévéközvetítések grafikáinak, a partner weboldalak és a nemzetközi szövetségek, illetve a többi médium szükségleteinek megfelelően. Ezt a munkát 100 helyen koordinálják és 90 más feladatspecifikus applikációt használnak fel az információellátás támogatására.

A LOCOG munkájának sikere nagyban függ az olyan technológiai partnerek tevékenyégétől, mint a számítógépeket szállító Acer és Panasonic, a hivatalos időmérő Omega, illetve a vezeték nélküli szolgáltatásokat nyújtó Samsung. A kommunikációs szolgáltatásokért azonban elsősorban a BT felel, míg a hálózat építéséért és üzemeltetéséért a Cisco. Ebből a nemzetközi összefogásból alakult ki az a háttérrendszer, amely gondoskodik az IT, a telekommunikációs, az audiovizuális, az időmérési, az eredményjelző szolgáltatásokról.

A hálózat
Az olimpiai hálózat egyszerűen gigantikus, s a kapacitását tekintve 35-ször akkora, mint a pekingi volt. Erre az információfogyasztási szokások gyors átalakulása miatt van szükség. A Cisco által épített hálózat 100 helyszínt, köztük 34 versenyhelyszínt foglal magában Manchestertől Weymouthig, az olimpiai falutól a TOC-ig, illetve beletartozik 40-50 szurkolói és sportolók számára fenntartott weboldal, amelyek például a közlekedési lehetőségekről, az edzőpályákról és a jegyvásárlási lehetőségekről szóló információkat szolgáltatják. Az igazi különbség azonban nem ezek számában van. Pekingben az információforgalom 80 százaléka hangtovábbítást jelentett, azaz többnyire szimpla telefonálását. Londonra megfordult az arány, hiszen már 80 százalék az adatforgalom, amelyért főleg a felhasználók által készített videók továbbítása felel.

A működés biztonsága kulcsfontosságú, ezért a rendszert igen kemény és hosszan tartó teszteknek vetették alá. A 200 ezer órányi (ami összesen közel 23 évet jelent) teszt alapján a szekértők állítják, hogy a rendszer bombabiztos. A Cisco a hálózat építésére 500 millió dollárt költött, hozzájárulva a British Innovation Gateway (BIG) létrehozásához, amelynek célja a szigetország technológiai és innovációs központjai közötti összeköttetések megteremtése volt. A Cisco a saját beruházását azonnal oda is adományozta az országnak azzal a feltétellel, hogy a rendszer kapacitásainak legalább 20 százalékát oktatási célokra használják.

Önkéntesek
Minden olimpián rendkívül fontos szerepet játszanak azok az önkéntesek, akik elsősorban a játékok helyszínére kilátogató nézők informálásáról, útbaigazításáról gondoskodnak. A LOCOG létrehozott egy 6000 fős virtuális konferenciatermet, ahol a stáb hivatalos tagjai (rendezők) és az önkéntesek (összesen 70 ezer önkéntest kívánnak toborozni) kommunikálhatnak egymással a játékok ideje alatt.

A rendezőket ellátták BT MeetMe WebEx hozzáféréssel, a licencek száma akár napi 6000-ig nőhet az igény növekedésének megfelelően. Ez a szoftver lehetővé teszi a rendezők és az önkéntesek számára, hogy egyeztessék a feladatokat, terveket és az előkészületek információit megosszák egymással, helyzetjelentéseket adjanak vagy információt, utasítást kérjenek számítógépen, tableten, okostelefonon. A rendszertől azt remélik, hogy hatékonyan és rugalmasan tudnak dolgozni, s a szükséges eligazításokhoz nem kell mozgatni az embereket egy olyan időszakban, amikor egyébként is valószínűleg állandó dugóban fog állni egész London.

Adatforgalom
Több mint 4 milliárd ember fogja figyelni az olimpiai játékok küzdelmeit. Például a munkahelyeken is szerte a világon. Sokan nem a hivatali számítógépet használják erre, hanem saját mobileszközüket, amivel viszont agyonterhelik a hálózatot. Ezért a munkaadóknak el kell gondolkodniuk rajta, hogy miképpen kezelik ezt a kihívást a céges információforgalom megvédése érdekében. Ezt a helyzetet különösen ott lesz nehéz megoldani, ahol ráadásul a mobileszközökkel a cég hálózatába is be lehet lépni, s a saját készülékeket az alkalmazottak munkára is használhatják.

A BYOD különösen azokban az országokban jelenthet komoly gondot, ahol az eseményeket az időeltolódás miatt sokan videók letöltésén keresztül fogják követni, ami hatalmas sávszélességet fog lekötni.

A videoletöltések és a közösségi média határtalan aktivizálódása miatt a játékok idején sok konzervatív vállalati szervezetben az IT-részleg blokkolja a nem üzleti tartalmú weboldalak látogatását annak érdekében, hogy az adatforgalom ne duguljon be. A blokkolás helyett – állítják szakértők – helyesebbnek látszik, ha a cégek felkészülnek nagyobb adatforgalom átengedésére a rendszerükön, például caching és multicasting technológiát alkalmazva, hogy a letöltések ne ugyanarról a helyről történjenek, ami a hálózatot nagyon lelassíthatja.

A hálózat monitorozása kulcsfontosságú lesz azoknál a cégeknél, amelyek engedélyezik az olimpiai szájtok böngészése miatti mobilforgalom megnövekedését. Az adminisztrátoroknak ilyenkor figyelniük kell, hogyha szükséges beavatkozhassanak az üzleti alkalmazások működése érdekében. Ennek különböző fokozatai lehetnek: prioritásokat alkalmazhatnak a forgalomban, ahol az üzleti alkalmazások mindig elöl állnak. Blokkolhatnak bizonyos forgalmakat, vagy arra kényszeríthetik az alkalmazottakat, hogy lépjenek ki a vállalati hálózatból, s folytassák más hálózat terhére a böngészést.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.