A Leuveni Katolikus Egyetem kutatói bemutatták, hogy egyetlen darab színes, nyomtatott lappal teljesen láthatlanná válhatunk a mesterséges intelligencián alapuló objektum-felismerő rendszerek számára.
Az utóbbi időben a konvolúciós hálózatok (Convolutional Neural Network, CNN) egyre ügyesebben ismerik fel képeken és videofelvételeken az embereket. Ezek a hálózatok sok ezer kép feldolgozása alapján tanulják meg, hogy néz ki az ember.
De viszonylag könnyű őket becsapni: a kutatók 40x40 centis nyomtatványok segítségével teljesen el tudták magukat rejteni a YOLOOv2 objektum-felismerő figyelő tekintete elől. Egyszerűen a testük elé tartották a papírfecnit, és ezáltal a rendszer számára egyik pillanatról a másikra megszűntek létezni.
Több kísértelet is végeztek a takaró lapokkal, és a tesztek szerint ha megfelelő szögben tartották őket maguk elé, totálisan megzavarták vele a konvolúciós hálózat felismerő mechanizmusát.
A kutatók most olyan pólókat fognak nyomtatni, amelyekkel viselőik elrejthetik magukat a térfigyelő rendszerek figyelő tekintete elől.