A Reuters szerdai beszámolója szerint, az amerikai képviselőház hírszerzési bizottságának hétfőn kiadott jelentése nyomán „több tucat” panasz érkezett a testülethez, amelyben a Huawei és a ZTE üzleti gyakorlatának további vizsgálatára kérték az illetékes honatyákat.
A kínai telekommunikációs eszközgyártók azt követően kerültek a figyelem középpontjába, miután a bizottság megállapította, hogy „nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek” az Egyesült Államokra nézve. A kiszivárgott információk szerint a Huawei és a ZTE olyan berendezéseket adott el a kínai hadseregnek, amelyek kémkedésre és informatikai hálózatok feltörésére egyaránt alkalmasak.
A kongresszusi bizottság, amely tizenegy hónapos nyomozást követően hozta nyilvánosságra a jelentését, azt javasolja az amerikai vállalatoknak – közülük is elsősorban a kormányzati beszállítóknak –, hogy szakítsák meg a kapcsolatot az érintett kínai cégekkel, és ne dolgozzanak vagy dolgoztassanak velük.
A hírek szerint a testülethez eljuttatott panaszok java része a Huawei és a ZTE volt és jelenlegi amerikai munkavállalóitól érkezett, többségük „gyanúsan viselkedő berendezésekről” számolt be. A Reuters riportja szerint a panaszok elsősorban a Huaweit érintik.
A gyártók természetesen vállvetve tagadják az ellenük felhozott vádakat. A purparléba a kínai kereskedelmi minisztérium is beszállt: közleményük szerint a bizottság „alaptalanul vádolja Kínát."
Tény, hogy a jelentés egyetlen konkrét, a Huawei-re vagy a ZTE-re nézve terhelő bizonyítékot sem tartalmaz, de a hírügynökség információi szerint a dokumentum titkosított függelékei „lényegesen több olyan információval szolgálnak, amelyek alátámaszthatják a bizottság aggodalmait.”