A Northwestern University kutatói olyan tintát készítettek 3D nyomtatók számára, amellyel a testbe beépülő, csontregenerációt és növekedést elősegítő szintetikus implantátumok készíthetők.
A kutatók "hiperelasztikus csont" (HB) anyagnak nevezik újdonságukat, amely könnyen alakítható, és kiválóan alkalmas gyerekek csontsérülésének kezelésére. A felnőtteknél a pótlásokat egyetlen műtéttel meg lehet oldani, a gyerekeknél azonban a növekedéssel rendszeresen cserélni kell a beültetett implantátumot. A HB bioanyag viszont csaknem teljesen hidroxiapatitból áll: ez egy kiváló bioaktivitású, kemény és lágy szövetekbe egyaránt beépülő, csontszerű anyag, és a belőle kialakított csont úgy működik, mint egy kiváló felszívóképességű, porózus váz, amire a beteg szervezete valódi csontot tud építeni.
A kutatók makákó majmokon már tesztelték a HB anyagot, és kiderült, hogy kiválóan szintetizálódik a meglévő csontokkal, és nem vált ki belőlük immunreakciót. A patkánykísérletek ugyancsak bíztató eredménnyel jártak: az anyag itt is gyorsan beépült, és támogatta a csontképződést.