Az új Sparc T4 bejelentésekor az Oracle CEO-ja, Larry Ellison harcias hangot ütött meg. Elmondása szerint a lapka komoly előrelépést jelent teljesítmény szinten, noha a T3-as 16 magja helyett ebben „csupán" 8 utasításvégrehajtó egység lapul. Azok viszont az előd 1,65 GHz-es órajele helyett 3 GHz-es frekvencián dolgoznak, ami Ellison szerint ötször nagyobb egyszálas teljesítményt tesz lehetővé.

Nagy test, nagy élvezet
A SuperCluster bizonyos szemszögből hasonlít a vállalat Exadata Database Machine és Exalogic Elastic Cloud megoldásaihoz. Mindhárom esetben komoly munkával hangolták össze a szerver, a tároló és a hálózati elemeket, hogy optimális teljesítményt kapjanak. De amíg az Exalogic rendszer middleware futtatására, az Exadata pedig adattárház és online tranzakciós feladatok ellátására készülnek, addig a SuperClluster általános célú számítási műveletekkel is megbirkózik, beleértve a standard vállalati erőforrás-tervező alkalmazásokat is.
Négy Sparc T4 szervernode-ot foglal magába, melyek mindegyike négy foglalattal bír, emellett Infiniband switch-csel, ZFS tárolókkal és az Oracle Exadata tárolószervereivel. Megvásárolható lesz félrackes és teljes rack kialakításban, maximális kiépítettség esetén 4 TB-nyi DRAM-mal és akár 198 TB-nyi merevlemez kapacitással. Emellett nyolc ilyen rack is összeköthető egymással egyetlen rendszerimage-ben.
„Ez egy nagyon nagy gép" - mondta Ellison a bejelentés kapcsán. Az igazgató szerint a SuperCluster rack teljesítményben lekörözheti az IBM csúcskategóriás Power 795 szerverét, többek között elképesztően nagy táróló-sávszélességének köszönhetően. Másodpercenként 42 GB-nyi adatot képes elnyelni, és 1,2 millió input/output műveletet tud végrehajtani.
A SuperCluster az Oracle reményei szerint könnyű upgrade-et kínál majd a meglevő Sparc rendszereket birtoklók számára. Alapértelmezettként a vállalat új Solaris 11 OS-ével kerül forgalomba, de a vásárlók igény szerint az előző generációs operációs rendszert, a Solaris 10-et is kérhetik a gépre, árulta el Fowler. Az újabb platform többek között olyan előnyökkel rendelkezik, mint a nagyobb számú utasításvégrehajtási szálak jobb kezelése és a gyorsabb I/O sávszélesség.
Noha csak most debütált a Sparc 4 processzor, utódán, a Sparc 5-ön már dolgoznak az Oracle mérnökei. Fowler ugyan nem mondott sokat róla, de azt elárulta, hogy a vállalat már beütemezte a lapka fejlesztését.