Ausztrál kutatók olyan technológián dolgoznak, amely lehetővé teszi, hogy pusztán hangelemzés alapján diagnosztizálják a depressziót, illetve a suicid késztetéseket.
A University of New South Wales docense, Julien Epps munkatársaival évek óta fejleszt olyan algoritmusokat, amelyekkel a beszédből kiolvasható az érzelmi és a lelki állapot. Fő kutatási területük a depresszió és az öngyilkosság előtti állapot felismerése.
A technológia két fontos összetevője a beszédfelismerés és a mesterséges intelligencia, azon belül is a gépi tanulás, amit a kutatók a beszélő hangi jellemzőinek beazonosítására, és a depresszió fokának megállapítására használnak.
Julian Epps, az UNSW docense
A kutatás egyik legfontosabb gyakorlati alkalmazása egy olyan figyelőmechanizmus kiépítése lehet, amely figyelmeztet, ha intervencióra van szükség.
A technológia helyet kaphat az orvosi diagnosztikában, és lehetségessé teszi többek közt azt is, hogy a depresszióban szenvedő betegtől vett hangminták alapján egyszerűen megállapítsák, állapota romlik-e, vagy javul.