Viviane Reding (képünkön), az információs társadalomért felelős EU-biztos korábban felvetette, hogy a távközlési iparon belül úgy lehetne serkenteni a versenyt, hogy felszámolják a monopóliumokat. Nemrég azonban két másik EU-biztos támadta az elképzelést. Neelie Kroes, az EU versenyjogi biztosa és Günter Verheugen, az iparért felelső biztos egyaránt bírálták Reding terveit arra vonatkozóan, hogy a nagy távközlési vállalatokat, mint például a Deutsche Telekomot vagy a spanyol Telefonicát, bontsák fel az üzletágaik szerint.
Az Európai Bizottság (EB) két befolyásos vezetője szerint a terv "nem csupán fölösleges, de káros is". Fölösleges, mert ettől még akadályozhatják a korábbi távközlési monopóliumok, hogy a versenytársak hozzáférjenek a hálózatukhoz. És káros, mert az intézkedés miatt a vállalatok nem fejlesztenék tovább az ultragyors szélessávú hálózatokat.
Stefano Nicoletti, a londoni Ovum piackutató cég elemzője más véleményen van. Szerinte az üzletágak szétválasztása igenis jótékonyan hatna a piaci versenyre, és a végfelhasználók profitálnának a több lehetőségből és az innovációból. Viszont nem szerencsés, ha az EB-n belül ennyire eltérnek a vélemények egy fontos kérdésben. Tény ugyanakkor, hogy egy vállalat "feldarabolása" költségekkel jár, és ezek magasabbak lehetnek kis országokban, ahol kevesebb az előfizető.
Reding javasolta továbbá egy páneurópai távközlési testület létrehozását is, amely felügyelné, hogy az EU 27 országában egyformán hajtsák végre a jogszabályokat. Kroes és Verheugen ezzel sem ért egyet. Az Ovum egy másik elemzője, Matthew Howett szerint sem jó ötlet, szerinte a meglévő szervezeteket kellene jobban kihasználni. A 2003-ban létrehozott Európai Szabályozó Csoport például erre megfelelő lenne.
Howett úgy véli, hogy a fenti két témában folytatott vita elhomályosítja a harmadikat, amely ezeknél jóval fontosabb: a rádió spektrum újrafelosztása az EU-ban. A szabályozó testület, az Ofcom néhány napja úgy döntött, hogy lehetővé teszi a 3G-telefonok számára a 900 MHz-es sáv használatát is, márpedig az ehhez hasonló intézkedések sokat jelentenének a végfelhasználók számára.
Reding várhatóan novemberben terjeszti végleges javaslatait az EB elé.