Bár nyilvánvalóan nem az Android fragmentációját egycsapásra megszüntető csodaszerről van szó, a Google azt tervezi, hogy rákényszeríti az Android fejlesztőket a legfrissebb appkód használatára, mert programjaik csak így nyernek bebocsátást a Play áruházba.
A Google egy blogbejegyzésben arról ír, hogy három változást hajt végre a Play áruházzal kapcsolatban, melyek egyik célja, hogy a fejlesztők a legújabb Android API-kat használják új és frissített appjaikhoz. Továbbá a Play áruház valamikor 2018 elejétől egy kis mennyiségű biztonsági metaadatot fog hozzáadni minden Android Application Package (APK) fájlhoz az alkalmazások hitelesítése érdekében.
Sajnálatos módon a Google sokkal könnyelműbben viszonyul a Play áruházba appokat feltöltő fejlesztőkhöz, mint a szigorú előírásokat alkalmazó Apple. Ennek meg is van a szomorú eredménye, szinte nincs olyan hét, amikor ne érkezne hír arról, hogy vírusos appokat találtak a hivatalos Android áruházban. Ezen az áldatlan állapoton fog várhatóan javítani az új óvintézkedés.
A változtatások menetrendje a következő:
- 2018. augusztus: az új appoknak az API level 26 (Android 8.0) vagy későbbi változatoknak kell megfelelniük.
- 2018. november: a létező appok frissítéseinek az API level 26 (Android 8.0) vagy későbbi változatoknak kell megfelelniük.
- 2019-től kezdve minden évben változnak a követelmények az új Android változatok megjelenésével.
Továbbá 2019 augusztusától a Play áruház megköveteli majd, hogy az új appok és a frissítések 64-bit verzióban is megjelenjenek a 32 bites változat mellett.
Azonban az új Play áruház előírások nem oldják meg az Android régóta fennálló fragmentációját, amelyet az okoz, hogy a mobilszolgáltatók hatáskörébe tartozik, mikor frissítik az operációs rendszert. A szolgáltatók általában addig nem teszik elérhetővé a frissítést a felhasználók számára, amíg nem tesztelték mindenre kiterjedően a szoftvert. Ezért aztán sok olyan eszköz van, amely elméletileg frissíthető lenne egy újabb operációs rendszer verzióra, de soha nem kapja meg a frissítést, mivel a mobilszolgáltató nem engedélyezte a továbbfejlesztést.