Magyarország GDP-je mintegy 7 százalékát költi egészségügyre, és ezzel nem éri el az Európai Unió átlagát. Rossz hír, hogy a népesség öregedésének következtében – itthon és nemzetközi szinten egyaránt – egyre többet kell fordítani az idősek ellátására, azaz – megfelelő ellenintézkedések nélkül – folyamatosan nő az egy főre jutó egészségügyi kiadások összege.
A GE Healthcare budapesti fejlesztőközpontjában tavaly indított 4 éves projekt egyike az ellenlépéseknek: célja olyan egészségügyi informatikai rendszer fejlesztése, amellyel közös platformra hozhatók a más-más gyártóktól származó, különféle vizsgálatokra alkalmas orvosi berendezések. Az ily módon hálózatba kötött gépek képesek egymással, illetve egy központi rendszerrel kommunikálni, azaz adataik összegyűjthetők, feldolgozhatók. A hatékonyabb információáramlás, illetve a folyamatosan bővülő adatbázis megkönnyíti az orvosok és ápolók munkáját, segít a betegségek megelőzésében és korai felismerésében, továbbá hozzájárul az orvosi berendezések jobb kihasználásához. Ez egyben azt is jelenti, hogy a készülő ipari internetplatform – a fejlesztők szándéka szerint – világszerte fontos szerepet játszik majd az egészségügyi kiadások csökkentésében.
A GE Healthcare-nél folyó kutatás-fejlesztési projekthez a magyar kormány 6 milliárd forinttal, a GE 5 milliárd forinttal járul hozzá. A projekten dolgozó mintegy 200 hazai informatikus munkájához – a GE konzorciumi partnereként – a Pannon Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, valamint az Országos Onkológiai Intézet nyújt tudományos és szakmai támogatást.