Megbízhatunk-e jelszavainkban, mit tehetünk a feltörésük ellen? Több olvasónkat is foglakoztatja a kérdés, hiszen egyre többet lehet hallani az adatlopásokról, banki csalásokról. Létezik-e tökéletes jelszó?
Szakértőnk szerint is egyre nagyobb veszélyben vannak adataink. Az interneten már 1 dollárért vásárolhatók manapság személyes azonosítók, bankkártya számok, pin kódok, ezért egyre körültekintőbbnek kell lennünk értékes adataink védelmében.
Az internet felgyorsította a világot, a friss információ elérés, az ingyenes telefonálás, a postát kiszorító elektronikus levelezés a mérleg pozitív oldalát nyújtja, de nem szabad azonban elfelejtkezni a mérleg másik serpenyőjében jelenlevő potenciális veszélyekről sem.
Minden számítógépet használónak vannak különféle jelszavai, elsőként rögtön a levelezéshez használt név-jelszó páros. Aztán a különféle weboldalak, fórumok, webáruházak, banki kapcsolatok, közösségi portálok, csevegő programok, FTP elérések mind-mind jelszóval védett accountot kívánnak. Ami ezzel kapcsolatosan fontos, hogy sose használjuk ugyanazt a jelszót mindenhol. Valóban kényelmes lenne, de gondoljuk csak át: ha egy támadó bármelyik webhelyen sikerrel deríti ki jelszavunkat, utána „végigtarolhatja" az összes kapcsolatunkat. Kitörölheti a leveleinket, vagy akár váltságdíjat is kérhet azokért, a nevünkben hamis üzeneteket írhat, és a kellemetlen lehetőségek tárháza szinte végtelen.
A legújabb adatlopó módszerek - billentyűzet naplózók - ellen a biztonsági megoldások nyújtanak védelmet, de az adatainkra vadászó bűnözők ezeket a megoldásokat is folyamatosan frissítik, így hasznos, ha a mi védelmünk is naprakész.
Amellett, hogy mindenhol külön jelszót választunk, arra is figyeljünk, hogy az kellően erős legyen: magyarul legalább 10 karakter, kis és nagy betűket, számokat és egyéb karaktereket is tartalmazzon. Ezzel a legegyszerűbb szótáralapú és bruteforce típusú jelszó feltörésekkel szemben védekezni tudunk. Ne használjuk a böngésző által kínált automatikus jelszó megjegyzést, mert ez is lehetőséget ad a támadóknak, hogy egy hamis weblap segítségével hozzájussanak minden jelszó adatunkhoz. Ha jelszót gépelünk be, figyeljünk arra is, hogy ne álljon senki a hátunk mögött, aki észrevétlenül kifigyelheti vagy videóra rögzítheti a belépési adatainkat.
Idegen helyről, internetkávézóból ne használjunk internetbankot, vagy tőzsdei alkalmazást és kerüljük ezt a nyílt Wi-Fi hálózatokon keresztül is.
Lehetőleg a saját jelszavainkat ne adjuk meg másoknak sem szóban, sem írásban, legyen ez saját titkunk, amit remélhetőleg csak mi magunk ismerünk.
Végül bármilyen jó jelszót is választottunk, ne ragasszuk ki azt a monitorra, mert így azt bárki könnyen elolvashatja és bármikor visszaélhet azzal.