Egyre fogynak a Windows-variánsok, és a Windows 7 nyugdíjazása után már csak a Windows 10 és a Windows 8.1 maradt talpon. De utóbbinak is meg vannak számlálva a napjai, és a Microsoft mindenkit a fiatalabb rendszer felé igyekszik terelni
Az átállás azonban költségekkel járhat, főleg a vállalatoknál, ahol jelentős hardverfejlesztést kell végezni az új OS miatt. Az egyéni felhasználóknak általában egyszerűbb a dolguk, de Windows 10 licenszre nekik is szükségük van. És a Microsoft ezt nem adja ingyen: a legegyszerűbb, Home változat ára is tízezer forint fölött van, a legdrágább verzió, a Windows 10 Pro for Workstation pedig több, mint ötvenezer forintba kerül.
A különböző fórumokon az utóbbi időben egyre többen vetik fel a kérdést, hogy ha a Microsoft általánossá akarja tenni a Windows 10 használatát, miért nem teszi ingyenessé, vagy sokkal olcsóbbá?
A Microsoft erre persze joggal mondhatja, hogy a Windows 7 és 8.1 felhasználói számára a továbbfejlesztés ma is ingyenes, bár az OS aktiválásához szükség van egy érvényes termékkulcsra. Viszont akkor tényleg nem okozna akkora anyagi veszteséget a Microsoftnak, ha legalább a Windows 10 Home-ot mindenki számára ingyenessé tenné, és ezzel kifogná a szelet azok vitorlájából, akik a Windows 10 erőszakos terjesztése miatt kritizálják.