A Mozilla jelenleg a Firefox 3.5-ös változat kifejlesztésén dolgozik, ami gyorsan közeledik a végleges változat felé. A 3.5-ös harmadik bétaváltozata még a múlt hónapban jelent meg számos izgalmas szolgáltatással, mint például a HTML 5 videó elem és az új, nagy teljesítményű TraceMonkey JavaScript motor. (Az elnevezések között van némi kavarodás, ugyanis az eredetileg 3.1 Beta 3-at átnevezték 3.5-re a benne megjelenő számos újdonság miatt.) Valószínűleg a 3.1-es harmadik bétájából lesz majd a release candidate (kiadásra jelölt) 3.5-ös, ugyanakkor az egyik Mozilla közeli blog szerint a 3.5 beta 4 is elérhető már.
Annyi biztos, hogy a 3.5 végleges változatára júniusban lehet számítani, de a Mozilla máris nyilvánosságra hozta a Firefox böngésző 3.6-os verziójával kapcsolatos terveit. A Namaroka kódnevű változat új, feladat-orientált kezelőfelületet és a Prism-hez hasonló, gazdag internetes alkalmazási funkciókat tartalmaz majd, megjelenése pedig 2010-re várható.
Namaroka
Hogy elkerüljék a Firefox 3.6-os verziószám-ugrásából fakadó félreértéseket, a Mozilla inkább Firefox.next vagy Namaroka néven hivatkozik rá. A cég weboldalán megjelentetett anyagban a fejlesztők vázolták, milyen területekre koncentrálnak majd; a célok közül némelyik nagyon tágan értelmezhető, és nagy változást hozhat a Firefox felhasználói felületében és a böngésző funkcionalitásában.
A teljesítmény változatlanul a fejlesztés középpontjában marad, a hangsúly a program reakcióidejének és elindulási idejének csökkentésén van. A testre szabhatóságon is jelentősen szeretnének változtatni az új, "kikönnyített", megjelenést átszabó témák és kiegészítők támogatásával, melyeket úgy lehet telepíteni, hogy nem kell hozzájuk újraindítani a böngészőt. A fejlesztők szeretnék a felhasználói felület több elemét automatikusan testre szabni a felkeresett oldalak listájának és más, a böngésző által nyomon követett felhasználói szokások függvényében. Egy lehetséges példa, egy új tab page prototípus meg is tekinthető a Mozilla Labs oldalán.
A Mozilla nagyratörő tervei között szerepel a Web és a desktop közötti korlátok áthidalása is: szeretnének a Prismhez hasonló, fejlett internet-applikációs funkcionalitást építeni a böngészőbe. A terv része lehet egy fejlesztett állományfeltöltő funkció; ezt olyan tartalomszerkesztő megoldásokba integrálják, mint az Ubiquity-alapú fotószerkesztő koncepció, amit a Mozilla a közelmúltban mutatott be.
A webböngészők piacán egyre élénkebbé válik a verseny. A Microsoft az Internet Explorer 8-cal próbál visszaférkőzni a felhasználók kegyeibe. A fejlesztés alatt lévő, bétaállapotú böngészők közül a Google a Chrome 2-vel, az Apple a Safari 4-gyel igyekszik híveket toborozni magának, így nyilvánvaló, hogy a Mozilla sem ülhet tétlenül a babérjain, ha meg akarja őrizni piaci pozícióját. A Computerworld egy korábbi anyaga kapcsán indított szavazásból kiderült, hogy olvasóink zöme a Firefoxot részesíti előnyben.