Kilenc évvel ezelőtt hallottunk először a Loon nevű projektről, melynek lényege az volt, hogy a Google-t is tulajdonló Alphabet megpróbált nehezen megközelíthető, nem kiépített helyeken is internetet biztosítani. A technológia éveken keresztül ígéretes fejlődést mutatott, azonban a cég most bejelentette, hogy olyan problémákba ütköztek, melyek megoldását nem látják lehetségesnek.
Bár a technológia majd egy évtizede fejlődik, a Loon külön cégként csak két és fél évvel ezelőtt alakult meg; ekkor a nagyközhönség végre úgy vélhette, hogy az Alphabet ernyőcég (a Google "felettese") új részlegénél megtalálták a helyes utat a mindenki számára elérhető internet megteremtésére. Az első próbálkozások ígéretesnek is tűntek: a ballonos technológia segítségével sikerült internetet juttatni India bizonyos pontjaira és Kenyában is megindult a kísérletezés.
Most viszont a cég vezérigazgatója, Alastair Westgarth hosszú posztban jelentette be, hogy búcsút intenek a technológiának. Elmondása szerint a Loon megoldásai rendkívül innovatívak voltak, és kifejezetten ígéretes haladást tudtak felmutatni, mellyel befektetőket is sikerült megnyerniük maguknak, azonban a cég életben tartásához nem haladtak megfelelő ütemben:
"Bár út közben rengeteg segítőkész partnert találtunk, nem sikerült a költségeket olyannyira csökkentenünk, hogy egy hosszútávú, fenntartható üzletet hozzunk létre."
Hozzátette, hogy az évek során kifejlesztett technológiák nem mennek kárba, hiszen azokat későbbi projekteken hasznosíthatják majd. Az Alphabet nem engedi el teljesen, hogy szélessávú internetet juttasson a nehezen elérhető régiókba is, ezeknél a kísérleteknél pedig jól jön majd a Loon során gyűjtött tapasztalat.