Ira P. Rothken, a Megauploadot képviselő amerikai ügyvéd szerint, ha az Egyesült Államok bírósága elmarasztaló ítéletet hozna a januárban bezárt fájlcserélő oldal ügyében, az más, jogszerűen működő cloudszolgáltatókra nézve is veszedelmes precedenst teremthetne.
Az amerikai ügyészség a közelmúltban csalással, pénzmosással, illetve a szerzői jogok megsértésének akaratlagos és tevőleges támogatásával vádolta meg a Megauploadot és hét, a vállalattal szoros kapcsolatban álló magánszemélyt – köztük az alapító Kim Dotcomot. Az Egyesült Államok hivatalosan kérte az érintettek kiadatását az új-zélandi hatóságoktól; az ügyészek célja, hogy amerikai bíróság előtt tárgyalják az ügyet.
Rothken hangsúlyozta: ez lehet az első olyan bírósági ügy az Egyesült Államokban, amelynek keretében szerzői jogok megsértésével vádolnak meg egy cloud szolgáltatót. A Grokster és a Napster ellen indított korábbi perek kivétel nélkül polgári peres eljárások voltak; ezek esetében jóval kisebb a bizonyítási teher, mint az állam által kezdeményezett eljárásokban.
A Grokster-ügy 2005-ben egészen a legfelsőbb bíróságig jutott: a testület végül a felhasználók által elkövetett szerzői jogi visszaélések „elősegítéséért” marasztalta el az oldalt, és megállapította, hogy az üzemeltetők „másodlagos felelősséget” viselnek a jogsértésekért.
Rothken szerint, mivel az Egyesült Államok törvényi szabályozása a fenti döntés ellenére sem rendelkezik a „másodlagos jogsértésekről”, az ügyészek kénytelenek lesznek bizonyítani, hogy a Dotcom és társai maguk is közvetlenül, tudatosan és tevőlegesen részt vettek a bűncselekmények elkövetésében.
Az ügyvéd „lélegzetelállítónak” tartja a Megaupload elleni vádiratot. Véleménye szerint az ügyészek által összeállított „bűnlajstrom” megalapozatlan, mivel sem illegálisan beszerzett és megosztott alkotásokat, sem a fájlok terjesztéséért felelős személyeket nem nevez meg.
Rothken szerint a vádirat szerzői azon vannak, hogy a cégre hárítsák a felhasználók viselkedése miatti felelősséget – márpedig ez összeegyeztethetetlen a cloud szolgáltatások működésével. Annál is inkább, mivel az Egyesült Államok hatályos adatvédelmi törvényei nem teszik lehetővé, hogy a szolgáltatók belenézzenek a szervereiken tárolt állományokba.
„A szolgáltatók gyakorlatilag semmilyen olyan törvényes eszközzel nem rendelkeznek, ami lehetővé tenné a számukra, hogy felmérjék, vannak-e jogsértő tartalmak a szervereiken” - hangsúlyozta a jogász.