Különdíjat kapott az Országos Tudományos Diákköri Konferencián a magzati szívhangokban jelentkező, született szívbetegségekre utaló zörejek felderítésére és jellemzésére szolgáló jelfeldolgozó algoritmus. Fejlesztője Nagy Andrea, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karának hallgatója.
A magzati szívzörejek a vér turbulens áramlásából származnak, és többnyire valamilyen szívfejlődési rendellenességre utalnak. Az úgynevezett Fetaphon Home Monitorral az anya hasfalán keresztül, mikrofonok segítségével rögzíthetők a magzati szívhangok. A rögzített adatok (akusztikus jelek) megfelelő feldolgozás után lehetőséget adnak a magzat szívműködésének vizsgálatára és az esetlegesen előforduló zörejek feltárására.
Nagy Andrea olyan jelfeldolgozó algoritmust dolgozott ki, amely meghatározza a zörejt és annak fő paramétereit. A korábban publikált zörejvizsgálati módszerrel szemben egy további fontos algoritmikus lépést alkalmazott; ennek eredményeképpen olyan differenciagörbe születik, amely adott feltételek között alkalmas a zörej helyének pontos meghatározására. Ezt követően az algoritmus a zörej fő paramétereit, így például a hosszát, fő frekvenciáját, frekvenciasávját is meghatározza.
A kidolgozott algoritmus Java nyelven készült, és alkalmas a Fetaphon Home Monitor által rögzített 20 perces felvételek feldolgozására. Legnagyobb előnye, hogy a jelenleg felállított telemetrikus rendszer központi jelfeldolgozó szerverére telepítve a mérések értékelését offline végrehajtja, nem igényel külön architektúrát.
További cél, hogy azoknál az eseteknél, amelyeknél az értékelő algoritmus zörejt talál, egy klaszterező algoritmus által felépített adatbázis alapján becsülhető legyen a zörej forrása.