A Renesys és az Arbor Networks, valamint a Google mérései alapján múlt pénteken koordinált világidő szerint 16.35-kor, magyar idő szerint délután fél hatkor a libai vezetés újra lekapcsolta az internetet az országban, hogy így próbálja megakadályozni az állampolgárok, s főként a forradalmárok közötti kommunikációt.
Az elmúlt hetekben az már másodszor történt meg. Két héttel ezelőtt, március 19-én ugyanis Líbia vezetése már egy rövid időre blokkolta a világháló elérését, amikor az ország - a Kadhafi legnagyobb fia által vezetett - egyetlen internetszolgáltatója, a Libya Telecom & Technology leállította a szolgáltatást, nem sokkal a Bengázi városában elkövetett, több mint 200 ember életét követelő véres tömegoszlatás előtt.
A különbség annyi, hogy míg két héttel ezelőtt az internet megvonást a BGP (Border Gateway Protocol), a világháló alapvető útválasztó protokolljának a manipulálásával érték el, most tűzfalat húztak fel az ország körül. "Az útvonalak még mindig léteznek, de a forgalom megrekedt. Ez olyan, mintha egy ország útjai még mindig léteznének, de az autókat megbénítanák" - mondta Earl Zmijewski, a Renesys vezető menedzsere. Másik nagy különbség, hogy míg a BGP útvonalak megszüntetésével hermetikusan elzárható egy ország a webes tértől, addig a tűzfal használatával lehet kivételeket beállítani. Azaz így Kadhafi képes blokkolni az ország lakosainak az információcseréjét úgy, hogy a hatalom tagjai számára továbbra is biztosított marad a hozzáférés.
Egyiptom mellett korábban, Mianmar (2007) és Nepál (2005) vezetése korlátozta az internet elérését, míg a híres kínai tűzfalnak a létezése bizonyára csak kevesek számára hat az újdonság varázsával.