Manapság az informatikai és kommunikációs eszközök használata sokak számára szinte megoldhatatlan feladat. Rengeteg jelzést, ikont, számot stb. kell figyelni ahhoz, hogy a készülék különféle paramétereit nyomon lehessen követni, és rendeltetésszerűen lehessen használni az eszközt. És ez a bonyolultság a jövőben csak fokozódik. Ez adta az ötletet a kutatóknak, hogy - az élőlények érzelmei kifejezésére szolgáló viselkedési minták tanulmányozása, azaz az etológiai alapú kommunikáció segítségével - informatikai eszközökkel próbálják meg reprodukálni a különféle viselkedési mintákat. Céljuk, hogy az ember és a személyes informatikai eszközök a mainál jobban megértsék egymást, az eszközök valósággal társaik legyenek használóiknak.
Az elmúlt években - egy 370 millió forintos TÁMOP projekt keretében - 50-60 hazai kutató vett részt a munkában, amelynek eredményeképpen megszületett egy mobiltelefonon futó, tesztelési célú szoftver, az EtoPhone. A projektben - többek között - a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Távközlési és Médiainformatikai Tanszéke, az ELTE, valamint az MTA Sztaki dolgozott.
Az EtoPhone nyomon követi a telefon „életét". Érzékeli például, ha zsebre rakják, ha kijelzővel lefelé helyezik az asztalra, ha leejtik, ha zenét hallgatnak vele vagy ha leejtik a földre. Az események alapján a szoftver kiszámít egy érzelmi állapotot, ami az öröm, a harag és más érzelmek erősségét adja meg. A telefon ezen érzelmi állapot alapján egy adott viselkedést produkál, aminek kifejezési módjai lehetnek hangok, képek, színek, videók stb.
A cél, hogy a személyes informatikai eszközöket és az azokon futó alkalmazásokat úgy értsük meg, ahogyan a minket körülvevő élőlényeket, leginkább a kutyákat. Ezáltal csökkenthető az ember idegenkedése az új és egyre bonyolultabb személyes informatikai és kommunikációs eszközöktől - fogalmazott Baranyi Péter (Sztaki), a projekt vezetője.
Az alkalmazás ingyenesen elérhető a http://etophone.sztaki.hu/ weboldalon és az Apple AppStore-ban.