A vállalat illetékeseinek tájékoztatása szerint a Caffeine találatai közelebb állnak majd a valósághoz, mint a Google előző indexáló rendszerében.
Korábban ugyanis a Google úgy működött, hogy a keresőmotorok minden este átböngészték a web egy-egy szegletét, katalogizálták az információkat és beépítették a találatok közé. A Caffeine esetében viszont, ahogy a keresőmotor új információt talál, azonnal letárolja azt. Matt Cutts, a Google webspam csoportjának vezetője szerint így akár másodpercekkel az információk megjelenése után megtalálhatják azt a felhasználók a keresőben.
Érdekesség, hogy a Google indulásakor még elegendő volt 4 havonta frissíteni az indexet. 2000 környékén azután elkezdték havonta frissíteni az adatbázist, ami általában 7-10 napot vett igénybe, ráadásul az egyes adatközpontok nem egyszerre frissültek, vagyis a találatok eltérőek lehettek attól függően, hogy a felhasználó éppen melyik datacenterhez kapcsolódott, így például mást találtak meg az angol és mondjuk a magyar felhasználók.
A Caffeine viszont ilyen szempontból is újat hozott. Néhány napja már valamennyi adatközpontban ez a rendszer működik, és mostantól tényleg szinte valós idejű tartalmakat kaphatunk. A Google-nél azt mondják, hogy a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta érzékelik, hogy a felhasználók egyre inkább a legfrissebb találatokat keresik, ennek az igénynek kívántak ezzel a fejlesztéssel is megfelelni.