- Vajon a 3D tényleg része lesz a jövő szórakoztatásának?
- Ez teljesen így van. Sőt, a mozik tekintetében úgy gondolom, hogy 3D nélkül végük lenne. A fogyasztók szeretik a térhatású mozikat és - különösen az ifjabb generáció - hajlandó is rá többet áldozni. Ahogy mintegy 40 éve a zenehallgatásban is megtapasztalhattuk, hogy két fülünk van, úgy most a moziban, házimoziban is kihasználhatjuk mindkét szemünket. A sportban, mozifilmekben, de még a konzolos és számítógépes játékokban is nagy pluszt nyújt a 3D élmény.
- Lassan minden cég beszáll a 3D üzletbe, hogyan pozícionálná magát a Panasonic ezen a piacon?
- Várható a frissen bejelentett amatőr 3D kamera 3D Full HD utódja is?
- A Panasonic professzionális 3D kamerája eddig is Full HD felbontásban rögzítette a 3D felvételeket is - ezt a modellt most vezettük be Európában és már most igen jelentős megrendeléseket kaptunk. A most bemutatott fogyasztói kameránk csak 2D módban dolgozik teljes HD felbontással, 3D üzemmódban felosztja a képérzékelő területet a két szem számára. Igen, a közeljövőben várható ennek továbbfejlesztett, 3D-ben is Full HD változata.
- Mi a helyzet a tartalom és a 3D elterjedése tekintetében?
- 3D tekintetében leginkább a sport, a mozifilmek és a játékok állnak a középpontban. Úgy gondolom, hogy mintegy 3-5 év alatt a 3D lesz a meghatározó. Előrejelzések szerint 2013-2015-re a vásárlók 25 százaléka már rendelkezni fog otthoni 3D rendszerrel. Azért is vagyunk olyan optimisták e tekintetben, mert a 3D-s szolgáltatások a 2D prémium rendszerekre épülnek rá és a kettő között nem túl jelentős az árkülönbség. Tehát ha 3D TV-t veszünk, akkor azzal egyúttal a lehető legjobb 2D tévéhez is jutottunk és ugyanígy a videokamerák terén, fogyasztói 3D kameránk egyben a legjobb 2D Full HD kamera is. Ez évben két millió 3D tévét tervezünk eladni, a jövő évre pedig 8 milliós nagyságrendet várunk.
- Az év elején a 3D bevezetésekor számos 3D tartalmat ígért a Panasonic, de a várttól elmarad a kínálat bősége. Mire számíthatunk idén és jövőre?
- Jelenleg kicsit több mint húsz 3D Blu-ray mozifilm érhető el, de ez év végén számos megjelenésre számítunk, a filmek száma felkúszhat 60-ra is. A hollywoodi stúdiók nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a 3D produkciók fejlesztésére az Avatar sikere óta, csakhogy - mivel a minőség ezen a területen kiemelten fontos - ez hosszú időt vesz igénybe. Azért ha lassan is, de gyarapszik a kínálat, év végén már 60 filmből választhatnak az érdeklődők, 2011 végére pedig mintegy 200 cím lesz már a piacon. Egyébként jJövő évben indul már 3D video on demand rendszer is. Ide tartozik még a játékfejlesztő vállalkozásokkal fennálló kapcsolatunk is. Jelenleg a fejlesztő cégek közül kiemelten fontos partner számunkra a Ubisoft, mivel számukra is igen fontos a minőség.
- Miért ragaszkodik a Panasonic 3D téren a plazmatévékhez?
- Mind plazma, mind LCD gyárakkal rendelkezik a Panasonic, tehát nem a házon belüli termelés miatt ragaszkodunk a plazmához. Meggyőződésünk, hogy a plazma technológia jobb képet biztosít, a képpontok négyszer gyorsabban az LCD pixeleknél és a kép kontrasztosabb. A 3D megoldás lényege, hogy két 2D képeket mutat váltakozva, ezért ha a technológia nem elég gyors, akkor áthallás van a bal és jobb szemnek szánt kép között. Mivel 3D-hez a plazma biztosítja a legjobb minőséget, ezért nem is tervezzük, hogy akármikor a jövőben bemutatnánk LCD alapú 3D tévéket.
- Sokan a szemüveget nem igénylő 3D tévékre várnak, ők mire számíthatnak?
- Akadnak - különösen a fiatalabbak - akik szívesen elszeparálódnak környezetüktől tévézés közben, így számukra a szemüveg még előny is. Sokan természetesen nem szeretik, hogy szemüveget kell viselniük a 3D élményhez és kényelmesebb lenne egy szabadon nézhető technológia. Ma azonban még csak fejlesztés alatt állnak azok a technológiák, amelyek szemüveg nélkül képesek felvenni a versenyt minőségben az LCD szemüveges (shutter glasses) megoldásunkkal. Még éveket vesz igénybe ezeknek a megoldásoknak a fejlesztése, nagy képernyőméret mellett problémás az ilyen rendszerek láthatósága és a Full HD részletesség sem megoldott. Egyelőre csak kis képernyős megoldások léteznek és pontosan a kép középvonala előtt kell helyet foglalnia a nézőnek.
- Rég óta hallhatjuk, hogy a plazma fogyasztása jelentősen meghaladja az LCD-ét, továbbra is így van ez?
- Modern 50 hüvelykes plazma tévénk fogyasztása 200 Watt, ami nagyon közel van egy azonos méretű LCD tévé fogyasztásához. Folyamatosan fejlesztjük a plazma technológiánk fogyasztását és még további tér áll rendelkezésre ehhez, így a jövő évi modellek valószínűleg még kevesebbet fogyasztanak majd. 2-3 évvel ezelőtt 5-600 wattot is fogyasztottak a plazmák, de már most harmadoltuk a fogyasztást és napi 2-3 órás üzemidő mellett 200 Watt nem jelent túl nagy költséget.
- Érdekelt a cég intelligens mérőeszközök előállításában is, vagy megmarad a Smart Grid rendszerek vezérlőpaneljeinek gyártásánál?
- Érdekeltek vagyunk teljes rendszerek előállításában, beleértve mindent, még a kapcsolódó szoftvereket is. Jelenleg van is elegendő gyártókapacitásunk ehhez, de tudjuk, hogy az üzletág növekedése miatt ez hamar szűkösnek bizonyulhat, ezért folyik a partnerek felkutatása, jelenleg főleg Ázsiában, de később várhatóan Európában is. Nem csak a Smart Grid, hanem a kapcsolódó rendszerek terén is igen magas várakozásaink vannak. Fejlesztünk napelemes, üzemanyagcellás, energiatároló készülékeket is és már 5 éven belül ez igen nagy üzlet lesz Európában is. Célunk, hogy az otthonok CO2 kibocsátása nullára csökkenthető legyen, rendszereink menedzselik az energia előállítását, tárolását házon belül.
- A Panasonic korábban kiszállt a mobiltelefon gyártásból. Látva az okostelefon piac fellendülését, nem tervezik a visszatérést?
- Két éven belül kijön a következő generációs LTE mobil hálózati technológia, ami egy új platform lesz számunkra is. Ez nem csak a mobiltelefonok, okostelefonok számára biztosít több teret, hanem más, újszerű szórakoztató mobil eszközök bevezetésére is lehetőséget kínál. A Panasonic is érdekelt lesz ebben és annyit elmondhatunk, hogy nem pusztán e-reader készülékek, hanem egy egész mobil szórakoztató platform bevezetésében.