Jó egy éve tart már az amerikai-kínai kereskedelmi háborúskodás, amely a leginkább látható módon a kémkedéssel vádolt Huawei ellen irányul és egyre keményebb embargó a válasz, de emellett is különféle extra vámok és egyéb megszorítások formájában megy a hadakozás. Az Egyesült Államok legfőbb ügyésze, William Barr egy ilyen helyzet közepette kritizált nyilvánosan több amerikai high tech óriáscéget, köztük az Apple-t, a Google-t és a Microsoftot, amiért túl közeli kapcsolatot ápolnak a kínai kormánnyal. Sőt, Barr az Apple esetében még tovább ment, és arra célzott, hogy az iPhone és megannyi ikonikus amerikai termék gyártója hozzáférést engedett eszközeihez pekingi kormányszerveknek.
A legfőbb ügyész a Gerald R. Ford Elnöki Múzeumban tartott beszédet, amiről a Reuters közölt összefoglalót. Barr úgy fogalmazott, hogy az említett óriáscégek túlságosan is készségesen működnek együtt a kínai vezetéssel, amelyik pedig évtizedekben, évszázadokban gondolkodik, míg Amerika nem lát túl a következő negyedéves bevételi jelentésen. Tehát Kína "ráér" lassan kiterjeszteni befolyását az amerikai gazdaság legfontosabb szereplőire, akik ezt hagyják megtörténni az azonnali profit érdekében.
A legkomolyabb vádat az Apple-lel kapcsolatban fogalmazta meg Barr, aki arra utalt beszédében, hogy az iPhone-okat biztosan nem árulhatnák ilyen szabadon Kínában, ha gyártójuk szilárdan ellenállt volna a kínai hatóságok nyomásának.
Az Apple emellett többször is visszautasította, hogy az Egyesült Államok hatóságai számára "hátsó ajtót" biztosítson mobiljaihoz, mivel ez lerombolná a felhasználók adatbiztonságát. Az FBI korábban arra is hiába kérte az Apple-et, hogy oldja fel a terroristák és bűnözők által használt mobilok titkosítását. Barr szerint a high tech óriásoknak közösen kellene ellenállniuk a kínai kormány nyomásának: ha egységbe tömörülnének, ezzel más amerikai vállalatoknak is példát mutatnának. A beszédben érintett cégek egyelőre nem reagáltak Barr vádjaira.