Tajvan és Kína kereskedelmi kapcsolatai jelentősen bővültek az elmúlt évtized során, olyannyira, hogy Kína átvette az Egyesült Államok helyét, mint Tajvan legnagyobb kereskedelmi partnere. Ennek ellenére a kínai cégek vagy akár magánszemélyek nehezen tudtak letelepedni Tajvanban a több évtizeddel ezelőtt elfogadott törvények miatt (60 évvel ezelőtt ide vonultak vissza a polgárháborúban vereséget szenvedett kínai nacionalisták, azóta meglehetősen fagyos a viszony a két állam között, habár hivatalosan Tajvan még mindig Kínához tartozik).
Az új tajvani kormány, élén Ma Ying-jeou elnökkel több korlátozást feloldott, és megkönnyítette a beutazást kínai látogatók előtt. Röviddel az elnök hivatalba lépése után újra megindultak - 1949 óta először - a repülőjáratok Kína és Tajvan között, és lehetővé tették tajvani cégek számára, hogy befektessenek Kínában. Most a Computex kiállítás és vásár szervezői bejelentették, hogy 200 standot ajánlanak fel kínai vállalatoknak. A Huawei már jelezte, hogy képviselteti magát a júniusra tervezett rendezvényen.
A bejelentést nem fogadták kitörő örömmel a partnerek, tekintettel, hogy már elkelt minden stand a Computexre, annak ellenére, hogy a szervezők a pavilonok számát négyről ötre emelték, jelentkezők pedig még mindig lennének. A tajvani-kínai viszonyt az is nehezíti, hogy Kína rakétaütegeket tart készenlétben a déli partján arra az esetre, ha Tajvan formálisan is kikiáltaná a függetlenségét. Ezt pedig sokan szorgalmazzák Tajvanban.
Kína is megjelenik a Computexen
Kínai cégek első ízben vehetnek részt a jövő évi Computex Taipei vásáron. A tajvani kormány javítaná kapcsolatát Kínával.
Hirdetés
Hirdetés