"Az App Engine új fizetési rendszer teljes őrültség. Tegnap még csak 2,5 dollárt fizettem az alkalmazásom után - amit egyébként már akkor is drágáltam - de az új elszámolás alapján a mai forgalmam után már 34,38 dollárt kell fizetnem. A programom pedig csak fogja a JSON (JavaScript Object Notation) objektumokat és XML-é alakítja át, nem elemzem az emberi géneket" - írja Google+ profiljában Russell Beattie, a Nokia mérnöke és a Google infrastruktúra szolgáltatásának a felhasználója. Sőt a szakember végül a drágulás miatt azt is bejelentette, hogy leállítja azon Plusfeed elnevezésű webalkalmazását, ami eddig a Google infrastruktúráján futott.
A felháborodása nem egyedi, amit a november végéig felajánlott 50 százalékos árkedvezmény sem tud csitítani. A Google fejlesztői blogján például a bejelentés alatt is inkább elégedetlen hozzászólásokat lehet olvasni. Az új számlázási módszer ugyanis sokaknál kiverte a biztosítékot. Egy dedikált Google csoport alapján ugyanis 50, 100 vagy még ennél is nagyobb mértékben drágult az infrastruktúra szolgáltatás. Egy másik csoportban pedig azok gyűlnek össze, akik a lépés miatt a Google App Engine (GAE) elhagyását tervezik.
"Én is alaposan meglepődtem. Az én privát iPhone statisztikai weboldalam eddig naponta 0,41 dolláromba került, most viszont 7 dollárt kellene kifizetnem" - reagált Beattie esetére Santiago Lema. Ugorji Nwoke webfejlesztő pedig blogjában felrója az üzemeltetőnek azt is, hogy nem hagyott a felhasználóknak időt, hogy reagálhassanak a változásokra. "A Google rengeteget árt a hírnevének és azt a bizalmat is aláássa, amit a fejlesztők belé helyeztek" - teszi hozzá.
A Google megvédte az áremelését, amit egy szükséges üzleti lépésnek tart. "A legtöbb fizetős ügyfelünk magasabb számlával fog találkozni" - írta oldalán a keresőcég. "Az előzetes tesztidőszakban megfigyeltük, hogy mekkora költséget emészt fel az App Engine üzemeltetése, és tipikusan milyen feladatokra használják azt. Megváltoztattuk az árakat, mivel a GAE immár egy teljes termék, amelyhez a Google-nek meg kell találnia azon üzleti modellt, ami biztosítja a jövőbeli üzemeltetését" - tették hozzá később.