Amint arról többször is beszámoltunk, a múlt év végén és 2012 elején a Masterfield Oktatóközpont támogatásával keresték azokat a hazai érdeklődőket, akik éreztek magukban elég erőt egy szoftvertesztelői versenyen való megmérettetéshez. A programozó versenyekhez képest kifejezetten a hibák keresésére szolgáló programokkal és feladatokkal megkülönböztethető verseny maraton 2011. október 15-én kezdődött egy három hónapos online előselejtező sorozattal és 2012. január 27-én zárult az élő döntővel, amely a magyarországi IT szektorban első ízben került megrendezésre.
A kezdeményezés elsősorban egy tesztelő közösséget, valamint azon belüli rangsort szeretne felállítani a szakemberek tudása, képessége alapján, mivel a szoftvertesztelés a fejlesztéstől és programozástól eltérő képességeket és beállítottságot igényel. Másodsorban a szakterületnek az ország informatikai versenyeiben kíván a korábbinál jóval nagyobb figyelmet nyújtani, hogy a szervezők a téma fejlődésével a cégek azon felismerését is elősegítsék, miszerint egy hibáktól mentes szoftver hosszútávon komoly költségmegtakarítási tényező a vállalatok életében. Egy előrelátó vállalat versenyképességét hálózati és ügyfélkiszolgáló szoftvereik tesztelésével növelheti, mivel egy közel hibátlanra tesztelt ’vállalati - informatikai gépezet’ elakadásmentes és költséghatékony hosszútávú működést tesz lehetővé. A külföldön is újdonságnak számító, hiánypótló szoftvertesztelő verseny – hazánkban - hagyományteremtő szándékkal került megrendezésre a ‘hivatásos’ tesztelők körében.
A magas érdeklődést elősegítette, hogy az online fordulók során nem volt nevezési díj, gyakorlatilag bárki részt vehetett rajta. A résztvevők a verseny honlapján tudtak jelentkezni, de a sikeres jelentkezéshez is egy ötletes, beugró feladatot kellett megoldaniuk, aminek a minimális szoftvertesztelési ismeretekkel sem rendelkezők kiszűrése volt a célja. A verseny online fordulókkal folytatódott, a feladatok folyamatosan, heti rendszerességgel jelentek meg a verseny honlapján. Az online fordulók lezárulta után a 20 legjobban teljesítő versenyző a végső, élő döntőbe jutott.
Az élő verseny 3 órás időtartamú volt. Az online fordulók során előkelőbb helyen végzettek extra versenyidőt kaptak az élő versenyre. Ennek alapján a döntőbe jutott versenyzők percenkénti késleltetéssel kezdhették meg az összecsapást. Az élő verseny lebonyolításában fontos szempont volt, hogy folyamatosan a helyszínen is figyelemmel kísérhető legyen a versenyzők által elkészített feladatok menete. Az eredményeket - egy rövid szünetet követően - közvetlenül a verseny utáni szakmai konzultáción kiértékelték és megtörtént a díjátadás is.
A szakmai értékelés, eredményhirdetés és díjátadás során számos program kapcsolódott a rendezvényhez. A gála a verseny főtámogatójának megnyitó beszédjével kezdődött, majd a döntőbe jutott versenyzők bemutatásával folytatódott. Ez után szakmai értékelés következett, amelynek során a versenysorozat ötletgazdájának (Gyúri Attila) előadásában sorra vették az online fordulók és az élő döntő feladatait, illetve részletes megoldásait. Az értékeléseket követően az ünnepélyes eredményhirdetés és díjátadás következett. Az esemény presztízs értékű helyezései mellett a szervező tanfolyamkuponjait, a főtámogató által felajánlott pénznyereményeket, a szakmai partner értékes szoftvernyereményeit, a média partner előfizetéseit lehetett megnyerni.