A Kaspersky Lab ingyenes mobilalkalmazása átvizsgálja az okostelefonokat és tableteket az operációs rendszer sérülékenységei után kutatva, amelyekből több is ismertté vált az utóbbi hónapokban.
Különösen nagy visszhangot keltett a Bluebox Labs szakértői által fedezett biztonsági rés, amely a Fake ID nevet kapta, miután lehetővé teszi a támadóknak, hogy bármely alkalmazást – a rosszindulatúakat is – olyan legális programnak álcázzanak, amelyet valamely ismert cég fejlesztett ki.
Szintén sokat szerepelt a hírekben a Heartbleed nevű sérülékenység, amelynek kihasználásával kiolvasható az OpenSSL titkosítási protokoll egyes változatait használó rendszerek – szerverek és kliensek – memóriája, vagyis a támadók érzékeny adatokhoz férhetnek hozzá speciálisan kialakított kérések küldésével.
Az egyik legújabban felfedezett biztonsági rés pedig a Master Key, amely lehetővé teszi a kiberbűnözők számára, hogy adminisztrátori jogosultságokat szerezzenek bármely androidos eszköz felett. És azon tetszőleges szoftvert futtassanak a tulajdonos tudta nélkül.
Habár a Google gyorsan megszünteti az ismertté váló sérülékenységeket, az Android-felhasználók milliói maradnak továbbra is veszélyben, mivel az eszközgyártóknak hosszabb időre van szükségük a keretrendszer frissítéséhez.
A Kaspersky Lab ezért a biztonsági rések kihasználásának megakadályozására kifejlesztette a Fake ID Scanner mobilalkalmazást, amellyel az androidos eszközök tulajdonosai átvizsgálhatják okostelefonjukat és tabletjüket sérülékenységek, illetve az azokat kihasználó, rosszindulatú programok után kutatva.
Maga a Fake ID Scanner nem szünteti meg az észlelt biztonsági réseket, csupán figyelmeztet a veszélyre, és azt ajánlja a felhasználónak, hogy telepítse a Kaspersky Internet Security for Android ingyenes verzióját, amely már védelmet ad a támadásokkal szemben.
Az Android 2.3-as és annál újabb verzióival kompatibilis Fake ID Scanner két nyelven – angolul és oroszul – érhető el a Google Play áruházban.