Az Ubuntu Linux desktop változatát futtató fejlesztőknek illetve az OpenEmbeded fejlesztői környezetet használóknak kedvezett elsőként az amerikai óriáscég; számukra vált a napokban elérhetővé a nyíltforrásúvá vált webOS. Ezzel a lépéssel a HP azt szeretné elérni, hogy „gyermeke” minél hamarabb minél több mobil eszközre kerüljön átültetésre. Ahogy a webOS csapat hívja, az August Edition 450 ezer kódsorból és 45 nyíltforrású webOS komponensből áll; a most debütált két verzió Apache 2.0 licenc alatt jelent meg. Ez az egyik legliberálisabb és elfogadott licencelési módszer a nyíltforrású közösségben.
Nyíltforrású webOS, Linux alól
A béta desktop tartalmazza a webOS System Managerét, mely az Ubuntu desktopról alkalmazásként futtatható. Ez olyan kezelőfelületi elemeket foglal magába, mint a webOS Card View-ja, a Launcher, az állapotsáv (Statu Bar) stb. A mag webOS alkalmazások, mint a Calendar és a Contacts, magában a System Managerben futnak. A minap megjelent változatok támogatják a külső, Enyo nevű Javascript keret által létrehozott alkalmazásokat is.
Természetes lépés volt az OpenEmbedded platformon való megjelenés, írta a webOS csapata, hiszen széleskörű közösségi elfogadottsága, a beágyazott rendszerekkel való kiváló cross-compiling támogatottsága és a különböző hardverarchitektúrák támogatása ideális célfelületté tette. Ez a változat tartalmaz ARM emulátort is, így képes olyan alapvető szolgáltatások futtatására, mint a db8 és node.js. Mindkét kiadás a GitHubon keresztül (itt és itt) érhető el.
A most megjelent verziók nem az elsők, amik kikerültek a webOS csapat műhelyéből. Júniusban jelentette meg a HP a webOS Community Editiont, melyet kifejezetten a TouchPad tabletekkel való együttműködésre terveztek. Az operációs rendszer egyébként pont ennek a táblagépnek a kudarcába fulladt bele: tavaly nyáron a TouchPadek sikertelensége miatt döntött úgy a Hewlett-Packard, hogy befejezi a táblagépek fejlesztését és nyílttá teszi a webOS-t.