Elegáns, lakk fekete, fényes burkolatot kapott a HP Officejet Pro 8500, egyúttal vonalai is divatosabbak lettek, mint a megelőző Officejeteké. Kisebb vállalati egységekbe vagy személyi irodákba tervezték, multifunkciós lézernyomtatók egy nagyságrenddel olcsóbb alternatívájának. Fax, másoló, lapolvasó és nyomtató funkciókat kínál. használata megosztható a helyi hálózaton, a beépített Wi-Fi (802.11g) adapter révén vezeték nélkül is. Kezelőpaneljén a numerikus billentyűzettel együtt is a szokásosnál kevesebb nyomógombot találunk, a honosított érintőképernyő menü magától értetődőbb felületet ad. Az előlapon találunk még egy USB kaput és három kártyaolvasó nyílást is, ezek révén nyomtathatunk fotókat és memóriaeszközre szkennelhetünk.
Az Officejet Pro 8500-as Wi-Fi-vel felszerelt veáltozatán egy erősebb, 50 lapos dokumentum adagoló kapott helyet, mely kétoldalas eredetik olvasására is alkalmas, ez a tulajdonsága másoláskor is kihasználható. Másolás és nyomtatás során egyaránt jól jön a duplex nyomtató egység. Bár fotónyomtatásra is használható a készülék -– alább erről bővebben írunk --, de nem tartalmaz fotó tálcát, csak egy 250 lapos általános adagolót. Az opcionális második papírkazettát is normál papírhoz tervezték, ezzel 500 laposra bővíthető az összesített kapacitás. PCL 3 nyomtatónyelvet alkalmaz a készülék, meghajtóprogramok Windows és Mac alá érhetők el.
Érdekes nyomtatási megoldást alkalmaztak az új Officejet 8500-ban, mely sokban emlékeztet az elődmodellekre abban, hogy két termál tintasugaras nyomtatófejet tartalmaz (fekete-sárga és bíbor-cián), melyek összesen négy külön patronból tölthetők fel, így nem csorbul a takarékosság elve. (Sőt, a kétfejes felállás lehetővé teszi, hogy a mindig jobban terhelt sárga-fekete fej kifáradásával ne kelljen kidobnunk a hosszabb idő alatt elöregedő bíbor-cián fej modult.) Igaz, a fejek élettartama 150 000 színes oldalra elegendő, ami valószínűsíti, hogy sosem lesz szükség a cseréjükre, de a lehetőség adott.
A rendszer újdonsága HP viszonylatban, hogy pigmentált festékeket alkalmaz, hogy a lézernyomtatókhoz közelebb álló kontrasztot nyújthasson a legolcsóbb normál papíron is. Valóban, meggyőződhettünk róla, igen jó dokumentum minőséget biztosít a készülék normál médián, ráadásul a fotók is nagyon jól sikerültek, színekben és részletgazdagságban megelőzve nem csak a lézernyomtatókat, de sok pigment tintával dolgozó olcsó tintasugarast is. A lézernyomtatókkal szemben két hátrány róható fel neki, nagyobb fedettségű dokumentumoknál kissé áztatja és hullámosítja a papírt és a nyomatok nem állják a kiemelőfilc használatát. Apróbb kényelmi hátrány, hogy tintasugaras viszonylatban zajos és bekapcsolt állapotban halk sziszegő hangot ad, ami közelről zavaró is lehet.
A legtöbb tintasugaras készüléket és sok lézernyomtatót is megszégyenít az OfficeJet Pro 8500 munkatempója, a 10 oldalas monokróm szöveg kinyomtatásához csupán 47 másodpercre volt szüksége, a közepes fedettségű színes dokumentummal is elkészült kevesebb, mint két perc alatt. Ez 12,7 illetve 5,17 lap/per perc valós teljesítményt jelent közel lézernyomtató minőségben, ami nagyon jónak számít.
Továbbra is a megszokottól eltérő a HP lapolvasó TWAIN felülete. A gyors, automatikus munkához hangolták, ezért használata eltér attól, mint amit síkágyas lapolvasóktól megszokhattunk. Mindenképpen végez előolvasást és ha lapot érzékel a dokumentumadagolóban, akkor a beolvasófelület indításakor azonnal elkezdi a sorozatmunkát is az alapértelmezett beállításokkal. Ez praktikus, de ennél fogva mindenképpen ki kell várnunk az előnézeti képet, ami időnként bosszantó lehet. Kikapcsolására egyelőre nem találtunk módot.
Nem akadály a kétoldalas szkennelés és kereshető PDF készítése sem
A fotó beolvasása is alapértelmezésben 200 dpi-vel történt, amit egy eldugott beállítóablakban és egy megerősítő kérdést jóváhagyva tudtunk felülbírálni. Piros felirat figyelmeztetett arra, hogy a 300 dpi beállítás miatt újraolvasás fog történni. A művelet nettó időtartama 36 másodperc volt előnézettel együtt, de nem számítva a beállítások között bolyongást és pepecselést.
Továbbra sem túl szimpatikus a HP TWAIN felülete, szerencsére a beolvasási beállítások a készülék paneljáról is megváltoztathatók, onnét zökkenőmentesebben dolgozhatunk. Még könnyebb, ha igénybe vesszük a Szolgáltatóközpont szoftvert, ahol kézreálló sablonok állnak rendelkezésre szkenneléshez. Több fotót külön állományba ment a program, kérhetjük a fakó színek visszaállítását, a por és karcolások eltávolítását vagy a kép adaptív újravilágítását. Karakterfelismeréssel (az I.R.I.S motorjával) kereshető PDF-et vagy szerkeszthető RTF állományt állít elő.
A HP Szolgáltatóközpont szoftvere sokkal jobb lehetőségeket kínál, mint a hagyományos
TWAIN felület, például több kép automatikus beolvasását külön fájlokba
Spórolhatunk a HP digitális fax szoftverével is, mellyel beállítható, hogy ne kerüljenek kinyomtatásra a beérkezett faxok, ehelyett egy mappában kapjanak helyet és/vagy e-mailben kerüljenek továbbításra. Összességében igen hasznos és egy kisvállalkozás alap dokumentumkezelési igényeit kielégítő szolgáltatáscsokorral találkozhattunk az Officejet Pro 8500-ban.
Az Officejet Pro 8500 legnagyobb előnye, hogy szemtelenül olcsón nyomtathatunk vele az azonos vagy akár lényegesen magasabb árú lézernyomtatókhoz képest. XL-es jelölésű patronjai 2200 vagy 1400 oldal (ISO) kapacitásúak, ami segít alacsonyan tartani a költségeket. A monokróm oldalak előállítása 3,4, a színeseké 13,9 Ft kiadást generál, ami fele egy olcsóbb lézernyomtató költségeinek. Ha a hosszú , 150 000 színes oldalas fejek cseréjét is bele kalkuláljuk, az is csak 9 illetve 18 fillérrel emeli meg a lapköltséget. A gyártó havi 5000 oldalas terhelésig ajánlja munkacsoportos lézernyomtató alapú multifunkciósok kiváltására, legfeljebb 10 fős irodákba. Magunk is kifejezetten ajánljuk az Officejet Pro 8500-at, úgy véljük, hogy ez a célcsoport valóban sokat takaríthat meg, ha erre a tintasugarasra vált lézerről. Ha valaki nem óhajt fizetni a nagyobb és kétoldalas dokumentumadagoló, a színes érintőképernyő és a Wi-Fi kedvéért, az választhatja a csupán vezetékes hálózati csatlakozással felszerelt változatot mintegy 30 000 Forinttal olcsóbban.
Mérések (perc:másodperc)
Nyomtatás
- Tesztoldal hideg állapotból: 00:14
- Tesztoldal meleg állapotból: 00:13
- Monokróm szövegdokumentum 1. oldal: 00:15 (Dpulexxel első lap: 00:39)
- Monokróm szövegdokumentum 10. oldal: 00:48 (Duplexxel 5. lap: 02:45)
- Tízoldalas színes dokumentum 1. oldal: 00:36
- Tízoldalas színes dokumentum 10. oldal: 01:56
- Fotó A6 szegély nélkül első példány: 01:27
- Fotó A6 szegély nélkül további példányok: 01:17
Szkennelés
- Előnézet: 00:23
- Monokróm szöveg 300 dpi: 00:12
- Dokumentum 200 DPI A4 descreen: 00:25
- Fotó 300 DPI 10×15 cm: 00:36
- Fotó 600 DPI 10×15 cm: 01:01
- Dokumentum 10 oldalas szöveg 300 dpi, ADF-ből: 01:43
Másolás
- Monokróm szöveg A4 első példány: 00:20
- Monokróm szöveg A4 további példányok: 00:05
- Dokumentum, színes A4 első példány: 00:30
- Dokumentum, színes A4 további példányok: 00:15
- Fotó, minőségi 10×15 cm első példány: 00:46
- Fotó, minőségi 10×15 cm további példányok: 00:35
- Fotó reprodukció 10×15 cm, minőségi: 00:00
- Fotó reprodukció 10×15 cm, normál: 00:00
Szeretne még több nyomtató tesztet, tippet, trükköt és hasznos ötletet olvasni?
Irány a PC World Nyomtatóbázis!