Hirdetés
. Hirdetés

Hogyan jussunk be a G8 csúcs gálavacsorájára?

|

Mit tehet két informatikus, ha együtt akar vacsorázni Barack Obamával? A Miamiban megrendezett, 2011-es Hacker Halted konferencián két magyar szakértő, Barta Csaba (Deloitte), valamint a mindössze 19 éves Tomcsányi Domonkos felvázolt egy lehetséges módszert.

Hirdetés

A Hacker Halted a világ legjelentősebb etikus hacker rendezvénye, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet az információbiztonságot fenyegető veszélyekre, illetve hogy a neves előadók és iparági szakértők megvitathassák és megismerjék a legjobb gyakorlatokat ezek megelőzésére és elhárítására. Az idén 15. alkalommal megrendezett konferencián a szervező, a világon elsőként etikus hacker minősítést kiadó EC-Council kizárólagos hazai partnereként a NetAcademia képviselői is prezentáltak.

 



Az előadás egyébként már a reptéri határőrök figyelmét is felkeltette, a demóhoz ugyanis egy bőröndnyi kütyüre is szükség volt, többek között három útlevélolvasóra, illetve néhány hamis e-útlevél készítésére alkalmas chipre.

Első lépésében egy vezeték nélküli otthoni telefont tört fel Tomcsányi Domonkos, így aztán könnyedén lehallgathatta az iroda és az őr beszélgetését arról, hogy érkezni fog egy vendég, akit az őr a mobiltelefonjára kapott kód segítségével azonosít majd (a vendégnek ezt a kódot be kell mondania az útlevél-ellenőrzés során). A „betörők” úgy döntöttek, hogy ennek a vendégnek a helyére lépnek. Ehhez Bluetooth-on keresztül feltörték az őr mobiltelefonját az sms-ben küldött jelszóért, majd hamis útlevelet készítettek. „Az útlevélben található úgynevezett RFID chip szintén rádióhullámokkal kommunikál az olvasóval. Ezt és egy másik biztonsági hibát kihasználva sikerült létrehozni a hamis útlevelet. Ez ellen ugyan beépítettek egy védelmi lépést – az útlevélolvasó szoftver interneten egyeztet egy szerverrel –, mi azonban az őr Wi-fi kapcsolatát blokkoltuk, s a szabvány szerint, ha nem tud kapcsolódni a szerverhez, el kell fogadnia az útlevelet, ezzel gyorsítva az ügyintézést” – magyarázta Tomcsányi Domonkos.

Természetesen ez csak egy fiktív betörés volt, az Obamával tervezett vacsora elmaradt, ennek ellenére ez a példa jól illusztrálja, hogy milyen veszélyeket rejtenek a rádiós hálózatok egy tapasztalt hacker esetében.

Új tendenciák és célpontok a számítógépes bűnözésben

A konferencián jól látható volt egy olyan trend is, hogy a hekkerek egyre inkább elmozdulnak a beágyazott rendszerek elleni támadások irányába. „Napjainkban már szinte minden kütyüben van egy kis számítógép, melyekre veszélyt jelent, hogy a gyártók nem gondolnak bele abba, hogy lehet olyan, akinek eszébe jutna egy ilyet megbütykölni” – mondta Fóti Marcell, az Ethical Hacking tanfolyamok hazai képviseletét ellátó NetAcademia ügyvezetője. Már pedig vannak ilyenek, mint az számos előadó is bizonyította. Bemutatták például, hogy miként lehet meghackelni egy laptop akkumulátorának vezérlő elektronikáját, melynek hibáit kihasználva egy bűnöző számos információhoz hozzáférhet. Egy másik előadásban pedig arról volt szó, hogy miként lehet orvosi eszközöket (például egy inzulinpumpát) megtámadni, ezekről információkat gyűjteni, illetve távolról vezérelni anélkül, hogy fizikai hozzáférésünk lenne hozzájuk. Mivel az ilyen eszközök néhány éven belül a hétköznapokban is el fognak terjedni, a gyártóknak megoldást kell találniuk ezekre a sérülékenységekre.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.