A személyi navigációs eszközök, közkeletű nevükön PNA-k az utóbbi idők slágertermékeivé váltak. Tele vannak velük a műszaki áruházak katalógusai, de még a nagy bevásárlóközpontok műszaki osztályain is sokféle modell között válogathatunk. Igen ám, de milyen szempontrendszer alapján? Ebben próbálunk segíteni olvasóinknak. Itt és most azt vesszük alapul, hogy a PNA-k könnyebben, gyorsabban használatba vehető navigációs eszközök, mint a PDA, vagy PDA-telefon alapú megoldások. Ez utóbbiak ugyanis több más célra is használhatók, a PNA-k (Personal Navigation Assistant) azonban céleszközök, vagyis a kisebb, multimédiás funkciókat leszámítva egyetlen célra készítették őket.
Elsőként azt érdemes fontolóra venni, hogy milyen gyakran navigál(na) az újdonsült tulajdonos. A PNA-k ára 30 ezertől egészen 110 ezer forintig terjed, ezért aki csak hétvégén ül autóban és ennél is ritkábban indul ismeretlen terepre, annak nem biztos, hogy érdemes a legdrágábbat választania. Azok az autósok, akik naponta vezetnek, munkájuk, vagy dugókerülő rutinjuk miatt jobb, ha a felsőbb kategória közül válogatnak.
S hogy mi jár a magasabb árral? Röviden megfogalmazva: nagyobb képernyő, több multimédiás funkció és teljes Európa-térkép. Ezek közül egyértelműen az első és az utolsó fontos: egy aprócska kijelzőt nem jó sokáig nézni, viszont a széles képernyős, 16:9-es arányú megjelenítők sokkal kényelmesebbé teszik ezeket az eszközöket. Az olcsóbb PNA-khoz legtöbbször Kelet-Európa térképet kapunk, amit a vásárlónak kell eldöntenie, hogy elegendő lesz-e az elkövetkezőkben. Persze akkor sincs gond, ha kisebb kiterjedésű térképet választ, hiszen az esetek többségében van utólagos bővítésre lehetőség. De a térképekről kicsit később...
Funkciók, térképek és más hasznos tanácsok ť