A folyadékok kezelése kemény dió a 3D nyomtatók számára, de megkerülhetetlen az olyan hidraulikus eszközöknél, amilyenek például a robotok. Idáig csak többlépcsős módszerek léteztek, az MIT kutatói azonban most kidolgoztak egy technikát, amely szilárd és folyékony anyagokat egyszerre nyomtat.
Az eljárás lényege, hogy a festéksugaras nyomtató 20-30 mikron átmérőjű anyagcseppeket bocsát ki (ez a hajszál felének felel meg), majd UV fénnyel megkeményíti a szilárd részeket. A nyomtató nyolc különböző nyomtatófejből dolgozhat egyszerre, így a legkülönbözőbb anyagokat tudja kombinálni, amelyekből bonyolult, csatornás struktúrák is létrehozhatók.
A bemutatón a kutatók egy nyolclábú, 680 grammos robotot nyomtattak az eljárással, amelynek testébe 12 hidraulikus pumpa ágyazódott be. A robot szíve egy egyenáramú motor volt, amely a robot lábaiba pumpálta a folyadékot. A motor és az áramforrás kivételével minden alkatrészt egy lépésben nyomtattak ki, és nem volt szükség semmiféle összeszerelésre: a robot gyakorlatilag üzemkészen került ki a nyomtatóból.