Az Országgyűlés május közepén szavazta meg a hívásonként és megkezdett percenként kétforintos telefonadó bevezetését; a július elsejével hatályba lépő törvény értelmében a felhasználóknak az elküldött MMS-ek és SMS-ek után is csengetniük kell majd.
A törvényhez számos módosító indítványt nyújtottak be a képviselők; az MTI beszámolója szerint a távközlési adó erre az évre érvényes szabályait ma módosította a Parlament. Az új éca értelmében az adó összege havonta magánszemélyek után legfeljebb négyszáz, a cégeknél ezernégyszáz forint lehet. Az eredeti kormányjavaslat még hétszáz, illetve kétezer-ötszáz forintos maximummal kalkulált – ezt csak a jövő évtől, az ágazatot terhelő különadó megszűnése után vetik ki.
A változtatásokról a z adózást érintő törvénymódosítások között, a gazdasági bizottság előterjesztésére döntöttek a képviselők. A testület a távközlési szolgáltatók javaslatainak figyelembevételével indokolta a módosítást.
A Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone korábban valóban azt kérte, hogy a magánszemélyek előfizetését hétszáz helyett havonta legfeljebb négyszáz forint telefonadó terhelje, a vállalati előfizetőkét pedig maximum ezernégyszáz; érvelésük szerint a tervezett adóbevétel így is biztosítható. Álláspontjuk ugyanakkor változatlanul az, hogy az új adó nem szolgálja az ország érdekeit, és aránytalan terhet ró a távközlési szolgáltatásokra.
Újdonság az is, hogy a bevallás és az adófizetés időpontja a hívás, üzenetküldés utáni hónapról az azt követőre módosul azért, hogy a szolgáltatók adófizetési kötelezettségüket a befolyt díjakból teljesíthessék.
Magánszemélyeknél havonta az első tízpercnyi beszélgetés változatlanul adómentes lesz, és szintén mentesül az adó alól a segélyhívás és az adománygyűjtő számok hívása.