Ma jelentette be a keresőóriás, hogy kifejlesztette a JPEG képformátum egy alternatíváját, melynek használata felgyorsítaná a webet. Az újdonság neve WebP. Az új formátum hatékonyabb kódolást használ, így azonos képminőség mellett megtakarítható a tárterület mintegy 40 százaléka.
Richard Rabbat, a Google vezető termékmenedzsere elmondta, hogy a két formátum hatékonysága közötti különbség ?megrázó". A 40 százalékos tárhely megtakarítás egyből a megfelelő perspektívába kerül, ha figyelembe vesszük, hogy a weboldalak 65 százalékát teszik ki a képek.
Tegyük hozzá, hogy az első JPEG szabvány 1992-ben látott napvilágot és akkoriban rendesen meg is tornáztatta a számítógépeket egy jobb képernyőt betöltő, mondjuk 1024×768 képpontos képállomány megjelenítése. Azóta több nagyságrenddel nőtt a gépek teljesítménye, így a tömörítés jellegén és beállításain - vagyis magán a formátumon - tulajdonképpen több mint időszerű változtatni. Ahogy a JPEG, úgy a WebP is egy veszteséges tömörítésen alapuló formátum.
Egyik oldalról tehát kívánatos a váltás, másrészt a megtakarítás csak akkor valósul meg, ha a böngészők - nem csak a Chrome - ismerik és a weblap fejlesztők használják is az újdonságot. A Google nagysága egymagában még nem kényszeríti ki az átállást, de ha a formátum találkozik az iparág érdekeivel, akkor hamarosan takarékosabban tárolhatjuk fotóinkat a weben.