Hirdetés
. Hirdetés

Gombnyomásra elpusztíthatja New Yorkot az új orosz szuperfegyver

|

Ősszel vethetik be az új interkontinentális ballisztikus rakétát, amivel akár az Egyesült Államokra is csapást mérhet Oroszország.

Hirdetés

Először végeztek tesztindítást a Szarmat interkontinentális ballisztikus rakétával az Arhangelszk megyei pleszecki kísérleti űrrepülőtérről - jelentette be a héten az orosz védelmi minisztérium. A tájékoztatás szerint a silóból indított rakéta az indítás összes célját teljesítette, a tervezett értékeket a repülés minden szakaszában megerősítették, tesztblokkok pedig elérték a célterületet a Kamcsatka-félszigeten lévő Kura gyakorlótéren. Az orosz védelmi tárca szerint a Szarmat a világ legnagyobb hatóerejű és legnagyobb hatótávolságú rakétája.

A minisztérium közölte, hogy a Krasznojarszki területen lévő Uzsur rakétakomplexumban már folynak az előkészületek a fő rakétaezrednek az új rakétarendszerrel való átfegyverzésére. A fejlesztés alatt álló R-28-as Szarmat rakétarendszer az 1988-ban hadrendbe állított R-36M2-es Vojevoda helyét veszi át. Vlagyimir Putyin orosz elnök gratulált a hadseregnek az új interkontinentális ballisztikus rakéta sikeres tesztjéhez. A fegyver szerinte a legjobb taktikai és műszaki jellemzőkkel rendelkezik, és képes legyőzni minden modern rakétavédelmi eszközt.

Hirdetés

Putyin szerint a Szarmatot kizárólag orosz gyártmányú egységekből és alkatrészekből építették meg, ami leegyszerűsíti a belföldi sorozatgyártását és felgyorsítja a rendszerbe állítását. Az új fegyver évek alatt fejlesztés alatt állt, ezért a tesztindítása nem okozott meglepetést a Nyugat számára, de különös hangsúlyt adott neki, hogy rendkívüli geopolitikai feszültség idején történt, amikor Oroszország háborút visel Ukrajnában.

Több hiperszonikus csapásmérő egység hordozására képes

Az orosz Szarmat nehéz interkontinentális ballisztikus rakéta egyszerre több hiperszonikus csapásmérő egység hordozására lesz alkalmas - jelentette ki Szergej Karakajev vezérezredes, az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka vasárnap a Rosszija 1 televízióban. A tábornok szerint a Szarmat sokkal erősebb, mint az jelenlegi Avangard hiperszonikus, irányítható szárnyas siklóblokk hordozója. Karakajev szerint egyetlen más országban sincs még hadrendbe állítva ilyen rendszere.

A Szarmatot kifejlesztő Makejev Rakétaközpont vezérigazgatója és főkonstruktőre, Vlagyimir Gyegtyar azt mondta, hogy az új rakéta - amelyet "a rakétatechnika csúcsának" nevezett - az egész Föld körüli röppályán képes haladni és bármelyik irányból csapást mérni.

A Szarmat nehéz interkontinentális ballisztikus rakéta 10 vagy több robbanótöltettel szerelhető fel az amerikai kongresszusi kutatószolgálat szerint. Az orosz védelmi tárca azt közölte, hogy a hordozó 10 tonna súlyt elérő, szétváló töltetet képes a világ bármely pontjára eljuttatni, akár az Északi-, akár a Déli-sarkon keresztül. A Mach 27 sebesség (a hangsebesség huszonhétszerese, mintegy 33 ezer kilométer óránként) elérésére, irány- és magasságváltoztatásra képes Avangard hiperszonikus eszközöket 2019 decemberében állították hadrendbe az orosz hadseregben.

Az oroszok New York atomcsapásán merengnek

Az RS-28 Szarmat, azaz a Sátán II kilövése után orosz szakértők a tévében nyíltan arról elmélkedtek, hogy a rakétával New Yorkot, Angliát és más nyugati célpontokat is el lehetne törölni a föld színéről.

"Ha ez a rakéta a legrosszabb forgatókönyv szerint odaát köt ki, milyen objektumokat képes elpusztítani? Mekkora területet?" - kérdezte a műsorvezető a volt orosz altábornagyból lett szakértőt, Evgeny Buzhinskiy-t az Oroszország-1 állami médiacsatornán, miközben a háttérben egy óriásképernyőn a tesztről készült felvételeket vetítik.

"Ha 7,5 megatonnát juttatunk ellenfelünk területére, akkor olyan objektumok, mint New York városa, teljesen eltűnne."

Egy 7,5 megatonnás atomfegyver, amelyet New York közepére dobnának le, valóban elpusztítaná Manhattant. Csak egy ilyen robbanás tűzgömbje a Hudsontól az East Riverig terjedne. De nem ez volt az egyetlen nyugati célpont, amelyről nyíltan beszéltek az orosz televízióban.

Az állami tulajdonú Channel One egy másik szegmensében Jurij Svitkin orosz parlamenti képviselő beszélt az atombombáról. "A rakétában lévő robbanófejek valóban képesek ellenséges célpontokat eltalálni" - mondta. "Tehát, jól értik, gyakorlatilag nem maradna New York, gyakorlatilag nem maradna Anglia. Egyetlen rakétától."

Mindig is volt esély rá

Zavaró látni az ilyen retorikát az orosz televízióban, miközben Ukrajnában háború zajlik. Oroszország most azért támaszkodik ilyen erősen a nukleáris fegyverekre, hogy emlékeztesse a világot, ne támadja meg, maradjon távol, amíg háborút vív Ukrajnában. Az elrettentés az a művészet, hogy az ellenség fejében félelmet keltsünk a támadástól, ahogyan Dr. Strangelove mondta egyszer.

Megdöbbentő elképzelni a helyzetet fordítva, de nem nehéz, hasonló dolgok történtek a közelmúltban. A 2016-os választások előtti időszakban Ted Cruz kódolt fenyegetést tett arra, hogy a Közel-Kelet egyes részeit atombombával fogják támadni. Trump 2017-ben Észak-Koreát is figyelmeztette. A hidegháború kezdetén az amerikai popkultúra tele volt olyan dalokkal és történetekkel, amelyek egyértelművé tették, hogy az USA hajlandó bombát dobni Oroszországra.

A nukleáris retorika nem újdonság, de továbbra is ijesztő, mivel nem lehet tudni, hogy a bombák valóban le fognak-e esni, és ha igen, mikor. A hírzaj ellenére a nukleáris konfliktus esélye továbbra is alacsony, de sajnos nem nulla.

Hirdetés
0 mp. múlva automatikusan bezár Tovább az oldalra »

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.computertrends.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.