Hosszadalmas jogi csatározásba bonyolódott az Apple Kínában. A több mint egy éve tartó per elsődleges tétje, hogy használhatják-e az iPad márkanevet Kínában; de az sem elképzelhetetlen, hogy a helyi hatóságok végül a tablet forgalmazását is betiltják. A balhét egy kínai monitorgyártó, a Proview robbantotta ki: a cég azt állítja, övé a márkanév használatának joga.
A párbaj legújabb csörtéjére szerdán, Guandong tartomány fellebbviteli bíróságán került sor, miután az Apple fellebbezést nyújtott be egy decemberi döntés kapcsán, amelyben az illetékes szervek elutasították a márkanévvel kapcsolatos követeléseiket. A cég azt állítja, hogy 2009-ben megvásárolta a márkanevet a Proview-tól - a kínai vállalat ezzel szemben azt mondja, a jogokat hivatalosan sosem adták át. A helyi erők különféle keresetekkel és panaszokkal ostromolják a kormányt, szeretnék elérni a táblagép forgalmazásának betiltását.
Ha a bíróság elutasítja az Apple fellebbezését, valószínű, hogy el is érik ezt a céljukat – legalábbis erre utal, hogy a kínai kereskedelmi felügyelet nagy lendülettel vetette rá magát az ügyre. Az iPad betiltásának lehetőségét az illetékes sanghaji bíróság is vizsgálja.
A szerdai tárgyaláson maratoni szóváltás robbant ki az Apple és a Proview ügyvédei között; az ülés több mint hat órán át tartott. Az Apple ügyvédei szerint e-mailekkel bizonyítható, hogy Proview menedzsmentje tudott arról, hogy túladtak a márkanéven, ráadásul tisztességtelen dolog lenne az azt híressé tevő Apple-t büntetni.
„Az iPad név a táblagépek szinonímájá vált. Az emberek nem azt mondják, megyek és veszek magamnak egy, az Apple által gyártott, iPad márkájú táblagépet, hanem azt, hogy megyek és veszek egy iPadet” - érvelt Shi Yusheng, a cég jogi képviselője.
Érvelése nem hatotta meg a Proview jogászait. Szerintük az Apple saját népszerűségét felhasználva szeretné megúszni a védjegylopást; az iPad-védjegyet jog szerint sosem adták át, hiszen a kaliforniai gyártó képviselői nem az anyavállalattal, hanem annak tajvani leányvállalatával szerződtek.