A háború kezdete előtt katonai szakértők azt jósolták, hogy az orosz erőknek nem okoz majd gondot Ukrajna mintegy 20 török drónból álló robotrepülőgép-flottája. A Bayraktarok ára még az egymillió dollárt sem éri el, azaz töredékébe kerülnek az olyan fejlett pusztítógépeknek, mint az amerikai Reaper. Aztán mégis váratlanul hatásosnak bizonyultak.
Egy amerikai védelmi tisztviselő hétfőn azt mondta, hogy Ukrajna "félelmetes" módon használta a török Bayraktar TB2 pilóta nélküli légi járműveket, amelyek képesek a tankok és a tüzérség felett csendben tartani a pozícióját, és pusztítóan pontos rakétatűzzel megsemmisíteni őket. A tisztviselő elmondta, hogy az USA azon dolgozik, hogy segítsen a drónok repülésének fenntartásában. Ukrajna ebben a hónapban újabb drónszállítmányt kapott a török gyártótól, de azt nem közölték, hogy hány darabot.
"Eléggé megdöbbentő látni a videókat, amelyeken a Bayraktarok nyilvánvalóan szétlövik az orosz föld-levegő rakétaütegeket, amelyek pontosan olyan rendszerrel vannak felszerelve, amelyek képesek lelőni őket" - mondta David Hambling, egy londoni drónszakértő. Szerinte ez azért meglepő, mert a drónokat az oroszok számára könnyen kellene lesöpörni az égről, vagy elektronikus zavarással hatástalanítani. Mint oly sokszor ebben a háborúban, a szakértők azonban rosszul ítélték meg az orosz hadsereg kompetenciáját.
"Ez szó szerint egy első világháborús repülőgép, ami a teljesítményt illeti. A motorja 110 lóerős. Nem lopakodó. Nem szuperszonikus. Ez egy agyaggalamb. Igazán könnyű célpont" - jegyezte meg Hambling. Úgy véli, hogy ezért, ha máshogy nem is, az oroszoknak képesnek kell lenniük arra, hogy vadászrepülőgépekkel lelőjék a drónokat. De légi fölény nélkül Oroszország nem tart rendszeres harci légi járőrözést. Ami pedig az elektronikus zavarást illeti, az ukrajnai invázió egyik rejtélye, hogy az oroszok miért nem használták ki jobban a szakértők szerint fejlett elektronikus hadviselési képességüket.
A lényeg az, hogy a török drónok továbbra is főszereplői a Twitteren és más közösségi médiaplatformokon megosztott videóknak, amelyeken orosz járműveket robbantanak darabokra. Az ukránok még dalt is írtak dicséretükre. Nem világos, hogy hány Bayraktart lőttek le, de legalábbis néhány továbbra is hatékonyan működik - mondták amerikai tisztviselők a CNBC-nek. Erre a rejtélyre Hambling szerint magyarázat lehet az oroszok masszív inkompetenciája, de az is, hogy az ukránok felfedeztek néhány ravasz taktikát, amit alkalmazhatnak.
A drónokat a Baykar Technology gyártja, amelynek technológiai vezetője, Selçuk Bayraktar, a török elnök Recep Tayyip Erdoğan veje.
Sok szakértő szerint egy másik típusú pilóta nélküli fegyverrendszer még hasznosabb lenne az ukrán erők számára. Ez az úgynevezett kamikaze drón, ami egy robbanóanyaggal megpakolt légijármű, amely lényegében egy intelligens irányított rakéta, amelyet kilométerekre a célponttól indítanak. Két izraeli cég gyárt ilyen drónokat Haropo és a Hero néven. Az amerikai hadsereg egy Switchblade nevű rendszert alkalmaz, amelynek nagyobbik változata tankokat is képes megsemmisíteni. Ennek a fegyvernek nem engedélyezték exportját, kivéve az Egyesült Királyságot.