Cikksorozatunkban a jelen technikai fejlődését alapul véve keressük a választ arra, hogyan fog kinézni a jövő. A Network World segítségével megpróbáljuk kitalálni, milyen lesz az Internet, miként fogunk kommunikálni egymással, mekkora teljesítményre lesznek képesek a negyed évszázaddal későbbi számítógépek. Dave Evans, a Cisco jövőkutatója szerint, ha közel végtelen számítási és tárolási kapacitás illetve hálózati sebesség áll rendelkezésre, az igazán érdekes időket fog hozni az ipar, az egészségügy, a várostervezés, az energia-előállítás és -felhasználás, a kereskedelem és a szórakoztatás terén egyaránt. Lássuk, ezúttal mit jósolnak a szakértők 2036-ra!
Szoftverágensek az emberiség szolgálatában
Még napjainkban is komoly kihívást jelent a számítógépeknek az információs környezet megértése - elég csak arra gondolni, miért nem lehet teljesen automatizálni a nyelvek közötti fordítást -, ugyanakkor ezen a téren jelentős haladást sikerült elérni az elmúlt néhány évben. Ez vélhetően a jövőben sem áll le, az egyre növekvő számítási teljesítmény pedig csak elősegíti ezt a folyamatot.
„Véleményem szerint hamarosan elérünk arra a pontra, ahol elég lóerő áll majd a rendelkezésünkre ahhoz, hogy a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kihívások egy részét magunk mögött tudhassuk" - vélekedett Marek Rusinkiewicz, a Telcordia fejlett technológiai megoldásokért felelős részlegének vezető alelnöke. Ennek egyik példáját a szoftverágensek szolgáltatják; olyan félautomata virtuális entitások, melyek elvégzik a felhasználó helyett az egyszerűbb feladatokat. Egy személy szoftverágense egyebek mellett képes lehet egy prezentáció lapjainak felkutatására, vagy egy másik ember szoftverágensével való kommunikálásra.
„További ágensek toborzásával fokozzák hatékonyságukat, egészen addig, amíg elő nem áll a kívánt eredmény. 25 év múlva talán már nem is mi beszélgetünk majd egymással, hanem szoftverágenseink." - zárta témával kapcsolatos jövőképét a szakember.