Nagyon érdekes dokumentumok szivárognak ki mostanában a Microsofttól. Bármilyen hihetetlen, ezek arra utalnak, hogy a Microsoft át akarja irányítani a felhasználókat a Windowsról egy új operációs rendszerre, a Midorira. És amikor azt mondom, hogy új, akkor úgy értem, hogy új. Ez nem egy egyszerű ráncfelvarrás, mint amilyen az NT volt David Cutler vagy a VISTA Jim Allchin vezetése alatt. A technikai stratégiáért felelős Eric Rudder alelnök irányítása alatt úgy tűnik, hogy a Midori nem csak kozmetikázott termék, hanem egy gyökeresen új operációs rendszer. A Midorit teljesen új alapokra tervezik, és a lényege, hogy több hardverrendszer és virtuális gép "fölött" fut. Ez pedig óriási változás egy olyan operációs rendszer esetében, amelyet mindig is egy számítógépre terveztek. Ez utóbbi megközelítés a válasz a nagy kérdésre, hogy miért maradt meg a Windows annak a kevéssé biztonságos katyvasznak, ami kellemes megélhetést biztosított évtizedeken át a Symantecnek, a McAfeenek és több tucat antivíruscégnek. Ennek ellenére a Microsoftnak sosem volt bátorsága túlságosan átalakítani a Windowst, mert mindig is ez volt az aranytojást tojó tyúk. Úgy tűnik, ez a helyzet változni fog.
Persze senki sem fog beengedni engem a Microsoft termeibe, úgyhogy csak feltételezni tudom, hogy a Midori valamiféle sufniprojekt volt az elején. Azzal a céllal kezdték el, hogy kipróbáljanak pár ötletet. Számos ilyen projekt indul a nagy technológiai vállalatoknál. A legtöbbjük elhal. Miért nőne ki bármi a Midoriból? Nos, szerintem azért, mert a Vista szánalmas piaci szereplése sokkolta a Microsoftot. A vállalatnak voltak már melléfogásai, de a Vista gigantikus bukás. A Mac OS és a Linux azért erősödik folyamatosan, mert az embereknek nem kell a Vista (habár jobban örülnék, ha a jobb technológiai paramétereiket dicsérhetném). Most bizonyára nem hiszik el, hogy az asztali Linux vagy az OS X tényleg növeli piaci részesedését, pedig így van. Nagy-Britanniában a júniusban eladott számítógépekből 2,9 százalékon volt előre telepített Linux. Eközben az Egyesült Államokban eladott gépek közül 14 százalék Mac. Az emberek már nem veszik agyatlanul a windowsos rendszereket, és a Microsoft tudatában van ennek.
A vállalat persze igyekezett átverni - bocs, meggyőzni - az embereket, hogy a Vista tényleg jó oprendszer a szánalmas Mojave Experiment weboldalán. A honlap lefagyasztotta a Safari böngészőmet a MacBook Prón és nem jelenített meg bizonyos elemeket Firefoxban az openSUSE PC-men. Amikor végül sikerült normálisan használni a Firefoxot XP SP3-on, azt az üzenetet kaptam, hogy az én hibám volt, hogy nálam nem működik rendesen a Vista. Mit mondhatnék, most aztán hanyatt-homlok rohanni fogok, hogy Vistát vegyek...
A Windows régóta velünk van, az igazat megvallva, túl régóta. Már nem lehet átalakítani egy olyan operációs rendszerré, amely kezelni tudja a számítási kapacitást attól függetlenül, hogy azt egy gép szolgáltatja vagy egy felhő, és ahol a hálózat adott. A Microsoftnak valami újra van szüksége. De komolyan gondolja-e a cég, hogy abbahagyja a Windowst? Szerintem igen. A Vista volt az a vészcsengő, amely arra figyelmeztet: nem lehet többé újra és újra feltalálni ugyanazt a régi holmit. Ugyanakkor a Microsoft nagyon is tudja, nem riaszthatja el magától az ügyfeleit. Úgyhogy a terv az: a Windows támogatását virtualizáción keresztül oldják meg.
Mindezek után megkérdezhetik tőlem, hogy vajon következetesen követni fogja-e a Microsoft ezt az utat. Szerintem egyelőre nem, ha egyáltalán. Nem hiszem, hogy előjönnek a Midorival 2013 előtt. Az igazi kérdés az: támogatni fogja-e a Midorit Steve Ballmer? Nem hinném. Nem nagyon áll össze a fejemben a vízió szó és Ballmer egyetlen képpé. Ha a Microsoftnál lecserélődik a vezetés, talán valósággá válik a Midori is. Ha ő marad a cég vezetője, akkor öt év múlva lesz Windows 7 SP1 vagy inkább Vista SP4.
Eltűnik a Windows?
Elérkezett az idő, hogy a Microsoft alaposan átgondolja, mihez akar kezdeni a továbbiakban a Windowszal.
Hirdetés
Hirdetés