A digitális átállás igényét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az S&T Consulting Hungary e témakörben végzett felmérésében a megkérdezett vállalatok 10-es skálán átlagosan 5,6-ra értékelték jelenlegi digitalizáltsági szintjüket.
Szabó Péter, az S&T Consulting nemzetközi rendszerintegrátor ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a magyar vállalatok egy részénél már rendelkezésre áll az alaptechnológia, amit "felokosítva" ráléphetnek az Ipari Digitalizáció útjára. Üzleti folyamataik nagy részét a legtöbben már beterelték SAP rendszerükbe, a megrendeléseket digitálisan követik, a karbantartásokat, leállásokat elektronikusan rögzítik, gépsoraik sok paramétert gyűjtenek a gyártási folyamatról. Hatalmas adatvagyonon ülnek, aminek lehetőségeit nem mindig használják ki. A megfelelő kommunikáció biztosításával, esetleg további szenzorok és mérések beépítésével, de még inkább különböző rendszereik összekapcsolásával, adataik automatizált feldolgozásával és elemzésével termelésük hatékonyságát jelentősen javíthatják. A kulcs a különböző adatok közötti korrelációk keresése, melynek segítségével megvizsgálható, mely adatok között van valamilyen erősségű kapcsolat, és ennek segítségével a megfelelő üzleti döntések meghozhatóak. Az SAP riportáló eszközei (például prediktív analízis) éppen ebben nyújtanak segítséget.
Nem szabad tehát elfelejteni, hogy az Ipar 4.0 nem az új okoseszközök beszerzésénél kezdődik, hanem a folyamatok átgondolásával, a meglévő eszközök jobb kihasználásával és az egész gyártási folyamatba, rendszerbe való integrálásával. Az S&T és a hasonló integrátorok segítenek rendszerekben gondolkozva, a gyártó cégek számára személyre szabottan kiválasztani azokat a módszereket, amelyekkel valóban hatékonyságnövelést lehet elérni.