A tintasugaras nyomtatók ugyanolyan kontrasztos dokumentumokat adnak ma már, mint a lézernyomtatók.
Nagyon sokat fejlődött a normál papírra történő tintasugaras nyomtatás, de azért ez még mindig
A kombinált tintapatronokat használó színes tintasugaras nyomtatók üzemeltetése drágább, mint a különálló patronokkal feltölthető modelleké.
Ha egyhuzamban rengeteget nyomtatunk és csak cseréljük a patronokat, akkor a legtöbb nyomtatónál valóban jól jövünk ki a különálló tintákkal. Azonban a valóságban nem egyvégtében használjuk a nyomtatót, hanem igény szerint, egyik nap egy tucat fotó, mondjuk öt nap szünet, megint egy kisadag fotó vagy dokumentum, és így tovább. A ki-be kapcsolás vagy akár hosszas nyugalmi állapot után a nyomtató szervizfutamba kezd és rutinlégtelenítést és tisztítást hajt végre a fej beszáradását elkerülendő. Ehhez egyszerűen a fej alá rejtett törlőszivaccsal nyeleti el a drága millilitereket, akkor is, ha utána 100 oldalt nyomtatunk, és akkor is, ha egyet. Minden leállás pazarlással jár hát, ami összességében rendszertelen otthoni jellegű használat esetében felemésztheti a patronok kapacitásának mintegy 20 százalékát is.
Minél kisebb a patronok kapacitása, minél jobban elaprózzuk nyomtatási feladatainkat, annál kevésbé használhatjuk ki a különpatronos megoldás elvileg gazdaságos voltát, csupán kényelmetlenséget nyerünk, gyakrabban kell patront cserélgetnünk.
Idegen eredetű tinta automatikusan érvényteleníti a nyomtató garanciáját
A kérdés inkább az, milyen mértékben áll fenn a veszély, hogy valóban kárt okozhatunk a nyomtatóban? Amennyiben olyan nyomtatónk van, ahol a tintapatronban megtalálható, így csere során kidobásra kerül maga a nyomtatófej is, akkor nem járhatunk túl rosszul. Ha nem jönne be az alternatív gyártmány, csak vásárolnunk kell egy eredeti patront és mivel az egy új fejet is tartalmaz, minden rendben lesz. Ilyen konstrukció a legtöbb kisebb HP modell, a legkisebb Canon készülékek és minden Lexmark nyomtató. Közös jellemzőjük, hogy nem színenként cserélhetők patronjaik, a három alapszín és a fekete egy blokkban foglal helyet.
Az Epson minden esetben fix fejet alkalmaz és a nagyobb HP és Canon készülékekben is ilyeneket találunk, ami már más kockázatokkal jár. Ilyen esetekben a tintapatron lényegileg csak tintát tartalmaz, rövid élettartamú fejet nem. Vagyis ha nem megfelelő a tinta és eltömíti a fúvókákat, az nem jön helyre a tintapatron cseréjével. A tartós fej cseréje legtöbbször drágább, mint az egész nyomtató, ami ennek folytán a kukában fog kikötni, de csinálhatunk belőle kenyértartót is. Érdemes meggondolni hát, hogy próbáljunk-e szerencsét alternatív termékekkel. Ha próbát tennénk, semmiképpen se a legolcsóbb távol-keleti terméket válasszuk, hanem egy ellenőrizhető, helyi hírnévvel rendelkező gyártót, tapasztalatok után érdemes fórumokon kutakodni.
Hogy mennyire éri meg minőségben, kapacitásban és élettartamban az „utánzatok" használata, az már egy másik kérdés.
Mindig olcsóbban üzemeltethető a lézernyomtató, mint a tintasugaras
Elmondható tehát, hogy eredeti megállapításunk nem minden kategóriában és esetben igaz és a tintasugaras nyomtatás fejlődésével a helyzet csak fokozódhat.
