A WikiLeaks körül mostanában zajlanak az események, és ez az oldal belső életére is igaz. Történt ugyanis még két hónappal ezelőtt, hogy a tényfeltáró oldal néhány prominens személyisége elhagyta a szolgáltatás szerkesztőségét közvetlenül még az Egyesült Államok diplomáciai levelezésének a megjelentetése előtt. Daniel Domscheit-Berg még szeptemberben keveredett ugyanis nézeteltérésbe a WikiLeaks alapítójával, amikor Julian Assange "szófogadatlannak és árulónak" nevezte munkatársát. Domsheit-Berget később néhány technikus is követte, hogy létrehozzák a WikiLeaks alternatíváját.
"Hosszútávú célunk az, hogy felépítsünk egy átlátható platformot, amely megteremti a politikai és technikai feltételeit a közérdekű információk megjelentetésének, és egyben arra ösztönzi az embereket, hogy ők maguk is hasonló projektekbe kezdjenek" -nyilatkozta a csapat egyik névtelenségét kérő tagja még decemberben a Dagens Nyheter svéd lapnak. "Rövid távú célunk az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítése, valamint annak biztosítása, hogy a szolgáltatás demokratikus elvek alapján, és ne egy személy kénye-kedve szerint működjön." - mondta, egyúttal utalva a nézeteltérés okára.
A munkájuknak elkészült az első kézzelfogható eredménye, mivel a múlt héten elérhetővé vált a jelenleg még alfa állapotú OpenLeaks. Az oldal a WikiLeakstől eltérően nem tervezi közérdekű információk saját kezű publikálását. A szolgáltatás ennek megfelelően csak az informatikai keretet nyújtja a külső partnerek számára a bizalmas íratok megjelentetéséhez. "Az OpenLeaks nem fogad el, és nem publikál semmiféle dokumentumot a saját platformján, inkább digitális dobozokat biztosít a közössége számára" - olvasható az oldalon, amely várhatóan 2011 második felében léphez át a béta állapotba.