Steve Ballmer, a Microsoft vezérigazgatója kedden jelentette be, hogy elindult a cég új, felhő alapú irodai kollaborációs és kommunikációs szolgáltatása. A rég várt Microsoft Office 365 egyelőre negyven országban érhető el.
„Az Office 365 az a pont, ahol az Office találkozik a felhőszolgáltatásokkal" - jelentette ki Ballmer a szolgáltatás Hálóra bocsátását beharangozó New York-i sajtóeseményen.
Az Office 365 a BPOS (Business Productivity Online Suite) online együttműködési és kommunikációs csomag legújabb változata. A szoftver legfontosabb újítása, hogy fontosabb alkalmazásai - így az Exchange Online és a SharePoint Online - már az Office 2010 verziójára épülnek - a BPOS még a 2007-es változatot használta. A csomag az Office Communications Online erősen feljavított verzióját, a Lync Online-t is tartalmazza.
Szintén szignifikáns újítást jelent, hogy az Office 365 felhasználói immár szabadon dönthetnek arról, hogy az Office online „kiadásán", az Office Web Appsen vagy az előfizetéses Office Professional Plus 2010-en keresztül használják az olyan alkalmazásokat, mint a Word vagy az Excel.
Az Office 365 számos konfigurációs opciót kínál a felhasználóinak. A csak e-mailezésre használható alapváltozatért fejenként havi két dollárt számláz ki a cég, míg a legszofisztikáltabb Office Professional Plus-ból és a VoIP-kommunikációt is lehetővé tévő helyi telepítésű Lync Serverből álló csomag huszonhét dollárba kerül. A legfeljebb huszonöt munkavállalót foglalkoztató kis- és középvállalkozásoknak szánt megoldásért havi hat dollárt kérnek felhasználónként.
Ballmer szerint az Office 365 a kis és nagyvállalatok igényeit egyaránt képes kiszolgálni. A CEO beszámolt arról, hogy több mint 200 ezer cég vett részt a rendszer tesztelésében, és ezek hetven százaléka a kkv-k köréből került ki.
A sajtóeseményen a szoftver felhasználási lehetőségeit is bemutatták. A rendszer alkalmas arra, hogy több felhasználó egyszerre, valós időben olvassa és szerkessze az egyes dokumentumokat - ráadásul ezt nem csak személyi számítógépeken, de mobileszközökön keresztül is megtehetik.
„Az együttműködés az üzleti növekedés egyik kritikus eleme" - húzta alá Balmer.
A Microsoft máris számos viszonteladóval kötött szerződést: más cégek mellett a Bell Canada, az Intuit, az NTT Communications, a Telefonica, a Telstra és a Vodafone is forgalmazza majd a saját szolgáltatásaikkal kiegészített csomagot.
Az Office 365 elindításával a Microsoft a felhőalapú vállalati kollaborációs szolgáltatások népszerűségét szeretné meglovagolni. Erős konkurenciával kell számolniuk, hiszen az elmúlt években számos nagy gyártó, köztük a Google, a Cisco, az IBM és a VMware is megjelent ezen a piacon.
A szakemberek szerint a cég első számú riválisának a Google ígérkezik; a keresőcég az első között indította el mára rendkívül kiforrottá vált felhő alapú alkalmazáscsomagját, a Google Apps-t.