A Google-tól már megszokhattuk, hogy kitűnőek a meglévő dolgok továbbfejlesztésében. Igen, már a Gmail előtt is létezett web-alapú, ingyenes e-mail szolgáltatás, de ők elkészítették a saját értelmezésüket. Utóbbi már nem fullad bele a spambe, és sok-sok mindenben jobb, kényelmesebben használható, mint a piacra lépése előtt futó konkurensek. Igen, már a Google keresőmotor előtt is léteztek keresők, de valahogy a Google ügyesebben találja meg azt, amire szükségünk van: könnyű vele képeket keresni, és így tovább. A cég most a böngészők piacára akar betörni saját, teljesen új, nulláról felépített keresőjével. Hogy jönnek, látnak és győznek-e? Nos, hamarosan megtudhatjuk, mert a Chrome első publikus bétája már elérhető.
Letöltés: Google Chrome böngésző ť
Elnézést kell kérnünk a következő, meglehetősen marketingszagú kijelentéssorozatért, de a Google Chrome-mal kapcsolatban csupa váratlan, eddig példa nélkül álló szolgáltatást ígérnek - a meglévő, sokszor problémás webes szolgáltatások kezelését pedig úgy tűnik, hogy teljesen új alapokra helyezik. Aki részleteiben is kíváncsi rá, hogy a Google mi mindent ígér a Chorme-mal kapcsolatban, annak érdemes elolvasni ezt a nagyjából negyven oldalas képregényt - naná, hogy a Google nem valami unalmas marketinganyagot állított össze rengeteg bonyolult diával és a szakkifejezések garmadával teletűzdelve.
A nyílt forráskódú böngésző az Apple WebKit HTML motorjára épül, vagyis egy "pehelysúlyú" motorra, amely letisztult kódjáról, remek teljesítményéről és a szabványokkal való nagyfokú kompatibilitásáról ismert. A WebKit népszerűségéhez annak sokoldalúsága vezetett, és az a tapasztalat, hogy nagyon könnyen ágyazható különféle alkalmazásokba. Előszeretettel használják számos környezetben, beleértve a Google készülő, majdan a Symbiannal és a Windows Mobile-lal vetélkedő Android mobilplatformjának böngészőjét is. A WebKit mellett a Google a saját, V8 névre hallgató JavaScript virtuális gépét használja majd a Chrome-ban.
A legizgalmasabb technikai fejlesztések egyike, amit a Google a Chrome-ban szándékozik meghonosítani, a párhuzamos feldolgozás. Minden, ami az egyes, a böngészőben megnyitott fülek (tab) alatt történik, izolált folyamatként fut, nagyon hasonlóan ahhoz, ahogy egy modern operációs rendszerben futnak a folyamatok. Ez nagy mértékben fokozza a böngésző stabilitását, mivel elszigeteli egymástól a különböző fülek alatt futó applikációkat. Így ha valamelyik lefagy, akkor nem rántja magával a teljes böngészőt, hanem csak azt az egy fület érinti - minden más fut tovább, míg a lefagyott fül bezárható. Ugyanez a párhuzamos feldolgozásra épülő tervezés csökkenti a memória fragmentálódását.
Ugyan általánosságban a teljes böngésző több memóriát igényel, mint a korábbi megoldások, de azzal, hogy bezárunk egy fület, a fül által lekötött memória teljes egészében felszabadul. Ha ez valóban így működik majd, akkor végre vége a jól ismert memóriaszivárgásnak. A párhuzamos feldolgozás technikája azt is lehetővé teszi, hogy a felhasználó nyomon kövesse a különböző fülek és beépülő modulok memóriafelhasználást. Ez segít nyakon csípni azt a konkrét alkalmazást, "bűnös" weboldalt, amelyik felzabálja az erőforrásokat.
A Google a biztonság terén is igyekszik újat nyújtani a Chrome-ban, mely fejlett sandboxing rendszerrel (lásd a keretes magyarázatot) rendelkezik. Ezzel meggátolja a káros hatású programokat (malware) abban, hogy hozzáférjenek az operációs rendszerhez, adatot lopjanak, azaz sikerrel tegyék azt, amire tervezték őket. A Chrome automatikusan folyamatosan frissíti malware és káros weboldal feketelistáját, így igyekszik megvédeni a felhasználót attól, hogy káros hatású oldalakra tévedjen, káros hatású beépülőket, trójaikat töltsön le.
A Chrome számos egyéb vonzó és izgalmas szolgáltatással bír, de a legjobb hír, hogy ezeket most már ki is próbálhatjuk. A Google a mi időzónánkra vetítve keddre ígérte a Windows alatt futó első, korai tesztverziót, ami időben meg is érkezett; a vállalat a Linux és a Mac OS X alatt futó változatokat is hamarosan bemutatja.