Végy egy antimon atomot, ionsugárral lőd bele szilícium-szubsztrátba, és máris megtetted az első lépést egy kvantumszámítógép megépítéséhez. Ezt csinálták a Sandia National Laboratories kutatói is, akik az új technikával bíztató eredményt értek el.
Kísérletükben ionsugár-generátorral lőtték be az antimont a szilícium szubsztrátba. Az antimon öt elektront tartalmaz, eggyel többet, mint a szilícium. Mivel az elektronok párokat alkotnak, egy antimon-elektron szingli marad.
A szabad elektronra a kutatók elektromágneses mezőt alkalmaztak, és nézték a spinjét: a kvantumszámítógépben ez felel meg egy bitnek, és a neve "qubit". A hagyományos számítógépekkel ellentétben a qubit 0 és 1 is lehet egyszerre a szuperpozíció jelenségének hatására.
A következő lépés, hogy további donoratomokat is a szilíciumba ültetünk olyan távolságra, hogy kommunikálni tudjon egymással. Ha ez megvan, elégedetten hátradőlhetünk, mert elkészítettük egy kvamtumszámítógépes áramkör alapjait. A Sandia azt tervezi, hogy még idén eljut idáig.