A Microsoftnál új böngészőn dolgoznak, amiről azt állítják, hogy biztonságosabb lesz, mint a Google Chrome, a Mozilla Firefox, vagy akár a cég saját üdvöskéje, az Internet Explorer. A Gazelle kódnéven futó alkalmazás még csak prototípusnak tekinthető: eddig egy 5 ezer sorból álló, C++-ban fejlesztett mag készült el, melynek feladata a biztonsági szabályok betartatása és az operációs rendszerhez való jogosulatlan hozzáférések megakadályozása. A fejlesztők egyelőre az Internet Explorer 7 különféle komponenseit használják arra, hogy a weboldalak egyáltalán megtekinthetők legyenek a böngészőben. A Gazelle-ről a Biztonságportál cikke részletesen is beszámol.
Késik a Firefox 3.1
A Mozillánál nem sokat ültek a babérjaikon, a 3.1-es változat fejlesztése a 3.0-ás 2008 júniusi megjelenése után azonnal megkezdődött. A Shiretoko kódnevű 3.1-es verzió számos új fejlesztést és szolgáltatást hordoz majd, amelyeket eredetileg a 3.0-ásba terveztek beépíteni, de különböző okokból elhalasztották a megjelenésüket. Most úgy fest, hogy az eredetileg tervezett megjelenési időpont nem tartható, és a 3.1-es változat megjelenése a második negyedévre csúszik. (Így viszont lehet, hogy a Microsoft Internet Explorer 8-as változata megelőzi.)
A késedelem oka a Mozilla JavaScript motorjával, a TraceMonkey-val kapcsolatos probléma. A TraceMonkey már a Firefox számos változatában szerepelt, de a használatát engedélyezni kellett a böngésző konfigurációs menüjében. A benchmarkokban jelentős gyorsulás tapasztalható a processzort intenzíven használó, JavaScriptet futtató oldalakon a TraceMonkeyt alkalmazó 3.1-es béta Firefox javára, szemben a 3-as verzióval. Azonban a motorban található bugok kijavítása elhúzódott, és ezért az a lehetőség is felmerült, hogy a 3.1-es változatból teljesen kihagyják a motort.
Mike Shaver, a Mozilla fejlesztésekért felelős alelnöke egy interjúban elmondta: "Mindig megfontolunk minden lehetőséget, de nem valószínű, hogy (a TraceMonkey) kimaradna. Fontos része a 3.1-es Firefoxnak, és olyan jelentősége van, hogy szeretnénk átadni a felhasználóknak."
A Mozillánál úgy gondolják, hogy a Firefox 3.1 a jelenlegi formájában is "igencsak stabil termék". Shaver szerint a türelem a fejlesztők erénye: "Senki sem fog emlékezni rá, hogy mikor jött ki a 3.1-es Firefox, kivéve azt a fickót, aki a Wikipédiás bejegyzést írja majd róla. Arra mindenki emlékezni fog, hogy hogyan működött."
Itt a Safari 4 publikus béta
Hogy a JavaScript motor mennyire fontos része egy böngészőnek, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az Apple pont Nitro nevű motorjának erényeit tűzi zászlajára. A Safari 4-es változatának Windows és OS X alá is letölthető, publikus bétájában lévő Nitro a cég szerint harmincszor gyorsabb, mint az Internet Explorer 7-ben lévő megoldás, és háromszor gyorsabb a Firefox TraceMonkey-jánál.
A nyílt forráskódú WebKit böngészőmotorra épülő Safari számos új szolgáltatást és fejlesztést is tartalmaz, beleértve a Spotlight-szerű keresőt a böngészőnaplóban (history), valamint a Top Sitest. Ez utóbbi thumbnailként mutatja meg a felhasználó leggyakrabban felkeresett oldalait - a koncepció hasonlít ahhoz, amit a Google Chrome-ban, az Opera böngészőben és a még fejlesztés alatt lévő Internet Explorer 8-ban találunk.
A Safari 4-ben található keresőfunkció a Google Suggestet használja, és automatikusan felkínál javaslatokat a keresésekhez. A Chrome-hoz hasonlatos módon a fülek (tabs) az applikáció ablakának tetején jelennek meg, és nem a menüsor alatt. A Windows alatt futó változat felületét úgy alakították ki, hogy az sokkal jobban illeszkedik a Microsoft operációs rendszereinek kinézetéhez.
Az Apple ritkán bocsátja széles körben elérhető, publikus bétatesztelésre programjait. Például az OS X-et meghívott tesztelők egy relatíve kis csoportja nyúzta a megjelenés előtt, de a Safari kivétel. Amikor 2007 közepén bejelentették, hogy Windows-változat is készül belőle, akkor a cég számos bétaverziót adott közre.
Piaci részesedések
A Net Applications felmérése szerint az Apple böngészőjét világszerte az internetezők 8,3 százaléka használta az elmúlt hónapban, vagyis 0,4 százalékkal többen, mint 2008 decemberében. Az összes Safari-felhasználónak viszont csak 0,3 százaléka futtatja a böngészőt Windows alatt.
Változatlanul a Microsoft Internet Explorer a legnépszerűbb browser: januárban a felhasználók 67,6 százaléka használta használta valamelyik változatát, míg a második helyen a Firefox áll a maga 21,5 százalékos részesedésével.