A University of Central Florida asztrofizikusai mesterséges Mars-talajt állítottak elő, hogy a kutatók számára kézzelfoghatóvá tegyék a vörös bolygó környezeti viszonyait. Az utánzatot növényekkel végzett kísérletekhez fogják használni, illetve különféle kutatóeszközök viselkedését tesztelik vele.
A mesterséges talaj segít a kutatók számára előkészíteni a tervezett expedíciókat, állítja Dan Britt, az egyetem kutatócsoportjának egyik tagja. A talaj híven utánozza azt a vasban gazdag vulkanikus kőzetet, ami a Mars felszínét borítja.
A bolygó átlagos távolsága a Földtől több, mint kétszáz millió kilométer, vagyis a jövendő telepeseknek mindenképp gondoskodniuk kell saját élelmiszer-utánpótlásukról, és ehhez a Mars talaját kell hasznosítaniuk. A szimulációs környezet ezeknek a megoldásoknak a kifejlesztéséhez nyújt segítséget.
A talaj kilogrammjáért húsz dollárt kérnek, és a NASA űrkutatási központja már rendelt is belőle. A laboratórium egyébként nem csak a vörös bolygó talaját másolta le, hanem a Holdét is, és ezt szintén árulja.