Az Apple közölte, hogy az elmúlt öt évben több mint 100 milliárd dollárt fektetett japán beszállítói hálózatába, miközben vezérigazgatója, Tim Cook ellátogatott az ország félvezetőiparának epicentrumába. Eközben az IBM és a Rapidus, egy újonnan alakult, a japán kormány által támogatott chipgyártó bejelentette, hogy partnerséget kötött, amelynek célja, hogy az évtized második felére a világ legfejlettebb chipjeit Japánban gyártsák.
Cook közölte, hogy a Japán délnyugati részén fekvő Kumamoto prefektúrában járt, ahol számos félvezető- és vezető technológiai cég gyára található, köztük a Taiwan Semiconductor Manufacturing által építés alatt álló gyár. Az Apple közleménye szerint 2019 óta több mint 30 százalékkal növelte a japán beszállítókra fordított kiadásait, a hálózat közel 1000 vállalatot ölel fel, a multinacionális cégektől a családi vállalkozásokig.
A Sony Groupot nevezte az egyik legnagyobb japán beszállítójának, amely az iPhone-termékekhez kameraszenzorokat gyárt, miközben olyan közép- és kisvállalkozásokat is partnerként említett, mint az Inoue Ribbon Industry textilipari cég és a Shincron öntőforma-gyártó.
Az Apple közölte, hogy 29 japán beszállító vállalta van, és 2030-ig megújuló energiára állítja át az beszállítói üzleteit. AZ érintett cégek között van a Sony, a Murata Manufacturing, a Keiwa a Fujikura és a Sumitomo Electric is.
Az IBM és a Rapidus közötti megállapodás akkor jött létre, amikor az Egyesült Államok és Kína között a kapcsolatok továbbra is feszültek, különösen a chipek miatt. Washington korlátozta Peking hozzáférését a fejlett félvezető-technológiához, és erre kérte szövetségeseit, köztük Japánt is. Japán, amely már régen elvesztette vezető szerepét a chipgyártásban, különösen a fejlett félvezetők terén, igyekszik felzárkózni, és elérni, hogy autógyártói és informatikai vállalatai ne szenvedjenek hiányt a kulcsfontosságú alkatrészből.
"Több trillió jenre lesz szükség" ahhoz, hogy a kísérleti gyártás beinduljon, mondta Atsuyoshi Koike, a Rapidus elnöke egy tokiói sajtótájékoztatón. Azt nem árulta el, hogy honnan lesz rá pénz, és azt sem, hogy Japánban hol építene öntödét. A múlt hónapban a japán ipari és kereskedelmi minisztérium közölte, hogy kezdetben 70 milliárd jent (500 millió dollárt) fektet be a Rapidusba, egy olyan technológiai cégek által vezetett vállalkozásba, mint a Sony és a NEC. Ez az összeg kevésnek számít a chipgyártás világában, ahol az üzemek több tízmilliárd dollárba is kerülhetnek. A források szerint további befektetések vannak kilátásban.
Az IBM kutatási igazgatója, Dario Gil elmondta, hogy a két vállalat együtt fog dolgozni az IBM tavaly bemutatott 2 nanométeres chipjeinek gyártásában. Arra a kérdésre, hogy Japán képes-e átugrani egy ilyen fejlett technológia gyártására, amikor a legfejlettebb üzemében ma 40 nanométeres chipet gyártanak, Gil azt mondta: "Ez nem olyan, mintha a nulláról kezdenénk." Megállapodásuk részeként a Rapidus tudósai és mérnökei az IBM Japan és az IBM kutatóival együtt fognak dolgozni a New York állambeli Albany NanoTech Complexben - számolt be a Reuters.